Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Organizacja Badań i Innowacji Obronnych Iranu

Strategia i polityka, Nowe technologie, Przemysł zbrojeniowy, 18 maja 2024

W Iranie sformalizowano prawnie funkcjonowanie Organizacji Badań i Innowacji Obronnych. To struktura dzałająca w ramach kompleksu wojskowo-przemysłowego. Jest podporządkowana Ministerstwu Obrony.

Organizacja Badań i Innowacji Obronnych w irańskim Ministerstwie Obrony istnieje od wielu lat. Na jej czele stał fizyk nuklearny Mohsen Fakhrizadeh, zamordowany przez izraelski wywiad w 2020. Status organizacji był jednak określony jedynie na poziomie regulaminu. Teraz funkcjonowanie struktury zostało zapisane w specjalnej ustawie.

Artykuł 1 ustawy stanowi: W celu kontynuowania i wzmacniania ścieżki Mohsena Fakhrizadeha oraz osiągnięcia zaawansowanych technologii niezbędnych dla obronności i bezpieczeństwa obecnie i przyszłości, z naciskiem na innowacje i wspieranie ich rozwoju, w kierunku technologicznego zaskoczenia dla wroga i zapobieganie zaskoczeniu technologicznemu państwa, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania i osiągania nowych, innowacyjnych, przełomowych, ryzykownych i destrukcyjnych technologii w zakresie nowych i pojawiających się zagrożeń, a także projektowania, budowy, produkcji, dostaw i wsparcia produktów z zakresu nowoczesnej obronności, powstaje Organizacja Badań i Innowacji Obronnych (SEPAND), podległa Ministerstwu Obrony i Wsparcia Sił Zbrojnych.

W Polsce dekadę temu powstał Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Szybko został on jednak zmarginalizowany i nie odgrywa żadnej istotnej roli w rozwoju i implementacji innowacji w zakresie obronności. Wzorowane na idei I3TO struktury powstały natomiast w Rosji i Iranie, gdzie z powodzeniem służą bezpieczeństwu tych państw, uniezależniając je od podmiotów zagranicznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.