Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała Airbusa do zaprojektowania i zbudowania satelity Vigil, służącego do prognozowania pogody kosmicznej. Będzie on głównym wkładem do pierwszej misji praktycznej programu bezpieczeństwa kosmicznego (S2P) ESA, umożliwiającego budowanie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (SSA). Sonda wyśle na Ziemię dodatkowe ostrzeżenie o nadchodzących burzach słonecznych i koronalnych wyrzutach masy, które mogą zakłócić działanie satelitów na orbicie oraz systemów elektronicznych i dystrybucji energii na Ziemi.
Satelita Vigil zostanie ulokowany w punkcie Lagrange'a L5 na tej samej orbicie co Ziemia, 150 mln km za nią, gdy Ziemia okrąża Słońce. Dzięki temu będzie mógł zobaczyć obracające się Słońce oraz ocenić siłę i prędkość wiatru słonecznego zmierzającego w stronę Ziemi. Dane z Vigil mogą dostarczyć informacji o wpływie wiatrów słonecznych na Ziemię przez kolejne 4-5 dni.
Ze swojego szczególnego punktu obserwacyjnego Vigil będzie uzupełnieniem innych satelitów monitorujących Słońce z bliższej odległości od Ziemi. Do najbardziej potencjalnie szkodliwych zdarzeń należą koronalne wyrzuty masy (CME) z naszej gwiazdy, składające się z namagnesowanej plazmy zawierającej protony, elektrony i inne naładowane cząstki. W 1989 Ziemię nawiedziła potężna burza geomagnetyczna, która spowodowała dziewięciogodzinną przerwę w dostawie energii elektrycznej w całej kanadyjskiej prowincji Quebec. Wczesne ostrzeganie o zbliżającym się CME umożliwi przedsiębiorstwom energetycznym i władzom tymczasowe wyłączenie systemów, aby chronić je przed skokami napięcia i zapewnić szybkie przywrócenie zasilania po minięciu niebezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć dłuższych przerw w dostawie prądu i poważnych uszkodzeń systemów elektronicznych, wykorzystywanych w globalnych usługach pozycjonowania i komunikacji.
Vigil, który zostanie zbudowany w Wielkiej Brytanii, będzie wyposażony w kompaktowy koronograf opracowany przez US Naval Research Laboratory, kamerę heliograficzną Leonardo i kamerę pola fotomagnetosferycznego z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Ponadto satelita będzie miał na pokładzie analizator plazmy z Mullard Space Science Laboratory w Londynie i magnetometr z Imperial College London. NASA dostarcza szósty instrument – kamerę ekstremalnego ultrafioletu.
Platforma statku kosmicznego zapewni najlepsze środowisko dla wykonywania wysokiej jakości pomiarów naukowych, w tym ścisłą czystość magnetyczną i kontrolę zanieczyszczeń. Ze względu na charakter misji konstrukcja satelity musi być niezwykle odporna – musi zapewnić ciągłą, bezbłędną pracę instrumentów i wysoką niezawodność transmisji danych do użytkowników, zwłaszcza w przypadku dużego zdarzenia na Słońcu.
Misja Vigil została wybrana do realizacji przez ESA w 2022 i jest wspierana przez Brytyjską Agencję Kosmiczną i inne państwa członkowskie agencji. Brytyjskie Biuro Meteorologiczne ma specjalny dział prognoz pogody kosmicznej, który będzie wykorzystywał dane z Vigil do oferowania światu dokładniejszych prognoz.
Vigil, który ma zostać wystrzelony w kosmos w 2031, będzie pierwszym statkiem kosmicznym ESA umieszczonym na L5. Ma działać na orbicie przez ponad 7,5 roku.