Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie Jaków-52 w Portugalii

Wypadki, Imprezy branżowe, Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, 02 czerwca 2024

Od wczoraj, 1 czerwca 2024, w bazie lotniczej nr 11 w Beja w Portugalii odbywały się pokazy lotnicze zorganizowane z okazji 72. rocznicy powstania portugalskich wojsk lotniczych. Jednym z wydarzeń dzisiejszego dnia pokazów był występ zespołu Patrulha Acrobatica Yakstar. Wykorzystuje on 6 samolotów Jak-52produkcji sowieckiej.

Sytuacja na krótko przed zderzeniem. Ciągnący za sobą smugę dymu Jak-52 wznosi się, by za chwilę zahaczyć śmigłem o końcówkę skrzydła innego z samolotów zespołu Yakstar / Zdjęcie: via X

W czasie pokazu, ok. 16:05 czasu lokalnego, jeden z samolotów (Yakstar 4) oddzielił się od grupy i obniżył lot, ciągnąc za sobą smugę dymu. Po chwili  zaczął się wznosić, lecąc w kierunku zespołu. Podczas wznoszenia zderzył się z inną maszyną (Yakstar 3, EC-NGZ). Następnie spadł na ziemię, rozbił się i spłonął.

Gdy na miejsce wypadku dotarli ratownicy okazało się, że pilot samolotu – Hiszpan, zginął na miejscu. Lecący z nim pasażer – Portugalczyk, został w stanie ciężkim przewieziony do szpitala.

Pilot drugiego z samolotów uczestniczących w zdarzeniu zdołał bezpiecznie wylądować. Po katastrofie pokazy przerwano.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Lokalni obserwatorzy uważają, że mogła nią być awaria techniczna, która spowodowała utratę kontroli nad samolotem przez pilota.

Rozbity samolot to jednosilnikowy dolnopłat akrobacyjny Jak-52, zn. rej. EC-IAS, nr ser. 833312, wyprodukowany w 1983.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.