Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trump sprzedał Cessnę Citation X

Transakcje, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 05 czerwca 2024

Były amerykański prezydent, Donald Trump sprzedał swój samolot Cessna Citation X. Za 2,5 mln USD kupił go w marcu 2024 wspierający Partię Republikańską deweloper z Dallas w Teksasie.

Trump nabył samolot Cessna Citation X w 1991. Wówczas była to najszybsza maszyna w swojej klasie.

Były amerykański prezydent dysponuje flotą kilku statków powietrznych. Obejmuje ona biznesowy odrzutowiec Boeing 757-200 (zarejestrowany jako N757AF, nazywany Trump Force One), używany w kampanii prezydenckiej w 2016, i kilka śmigłowców Sikorsky S76. Trump ma zatem czym latać po sprzedaży Citation X.

Zdjęcie: via X

Ceny Citation X mogą sięgać nawet 12 mln USD, w zależności od nalotu, wyposażenia i stanu samolotu. Średnia cena katalogowa jest o połowę niższa i wynosi ok. 5,8 mln USD. Według AIN Online, Citation X Trumpa wylatał ponad 11 500 godzin. Uzyskana za niego cena wskazuje na to, że samolot dawno nie był modernizowany.

Citation X Trumpa nabył MM Fleet Holdings.Jego właścicielem jest Mehrdad Moayedi. To także prezes i dyrektor generalny Centurion American Development Group.

Według Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) Moayedi wspierał wielu kandydatów Partii Republikańskiej. W szczególności w latach 2019 i 2020 przekazał prawie 250 tys. USD na rzecz komitetu działań politycznych Trumpa o nazwie Trump Victory.

Cessna Citation X Donalda Trumpa została wyprodukowana i zakupiona w 1991. Samolot zarejestrowano jako N725DT. Może on pomieścić 8 pasażerów (standardowy samolot tego typu przewozi 12 pasażerów).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.