Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna faza programu MMPC

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 10 czerwca 2024

Komisja Programowa inicjatywy European Defence Fund skierowała do drugiego etapu europejski program korwet patrolowych Modular and Multrole Patrol Corvette (MMPC), znany wcześniej jako European Patrol Corvette (EPC). Jest on realizowany wraz z OCCAR, która jest odpowiedzialna za zarządzanie projektem.

Druga faza programu MMPC ma mieć budżet w wysokości 154,5 mln EUR/ Ilustracja: OCCAR

Pierwsza faza programu o wartości 87 mln EUR została zainicjowana 24 października 2023, kiedy podpisano umowy MMPC CALL 1, które obowiązują przez dwa lata, od listopada 2023 do listopada 2025. Po tym nastąpi właśnie ogłoszona druga faza, do której przygotowania zainicjowano 22 listopada 2023. Wówczas przedstawiona została propozycja przemysłu. Wystąpiło w nim konsorcjum w składzie hiszpańskiej Navantii, włoskiej Fincantieri, francuskiej Naval Group, spółki Naviris założonej przez te przedsiębiorstwa, a także greckiej Hydrus.

Druga faza projektu ma budżet w wysokości 154,5 mln EUR. OCCAR będzie nią zarządzać w imieniu państw zainteresowanych zakupem korwet. Są to Włochy, Francja, Hiszpania i Grecja. Faza ma potrwać 4 lata, od 2025 do 2029. W tym celu podpisane zostaną stosowne umowy współfinansowane przez Komisję Europejską i 4 wspomniane państwa.

Druga faza zakłada, że przeprowadzony zostanie przegląd projektu, a także rozwój, mający stanowić podstawę do budowy co najmniej dwóch okrętów prototypowych. Każdy prototyp MMPC ma reprezentować inną konfigurację. Jedna z korwet ma być w bojowej wersji wielozadaniowej (Full Combat Multipurpose) a druga w odmianie wielozadaniowej dalekiego zasięgu (Long Range Multipurpose). Przemysł w ramach prac ma zbudować wspólne środowisko pracy, utworzyć struktury i wspólną bazę rozwojową. W wyniku tego okręty mają się wyróżniać modułowością, interoperacyjnością i elastycznością.

Przewiduje się, że korwety MMPC będą okrętami wielozadaniowymi o dużym zasięgu, sięgającym 10000 Mm. Będą to też okręty stosunkowo duże jak na tę klasę, wypierając do ok. 3000 t i przy długości 110 m. Do tej pory Włochy, Francja, Hiszpania i Grecja wyraziły chęć pozyskania co najmniej 20 okrętów (Dania i Norwegia dołączyły do MMPC, 2021-12-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.