Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe satelity dla ZEA

Astronautyka, Nowe technologie, 11 czerwca 2024

Al Yah Satellite Communications Company (Yahsat), dostawca usług satelitarnych dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosił zawarcie umowy z Airbus Defence and Space na dostawę nowych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych Al Yah 4 (AY4) i Al Yah 5 (AY5).

Wizja artystyczna satelitów Al Yah 4 i Al Yah 5 / Ilustracja: Airbus

Airbus zaprojektuje i zbuduje obydwa satelity w oparciu o platformę Eurostar Neo. Każdy z nich zostanie wyposażony w rekonfigurowalne urządzenia pokładowe, które będzie można przeprogramowywać nawet w czasie pobytu na orbicie, umożliwiając bieżące dostosowanie obszaru pokrycia, przepustowości i częstotliwości do zmieniających się potrzeb klientów.

AY4 i AY5 będą oferować bezpieczną łączność rządową na dużym obszarze na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Europie i Azji. Zastąpią satelity Al Yah 1 i Al Yah 2, wyniesione na orbitę odpowiednio w 2011 i 2012, w których konstrukcji zastosowano poprzednią wersję platformy Eurostar.

Airbus zaprojektuje i wyprodukuje satelity AY4 i AY5, a także dostarczy komponenty do segmentu kontroli naziemnej. Obydwa statki kosmiczne będą miały projektowany okres użytkowania wynoszący 15 lat, a ich wystrzelenie w kosmos planowane jest odpowiednio na lata 2027 i 2028.

Airbus pracuje obecnie nad satelitą Thuraya 4 (T4), który ma służyć zarówno klientowi rządowemu Yahsat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak i klientom sieci Thuraya. T4 również bazuje na platformie Eurostar Neo i ma zostać wyniesiony na orbitę w drugiej połowie 2024, a wejść do służby w drugiej połowie 2025.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.