Ministerstwo Obrony Izraela opublikowało informacje o eksporcie uzbrojenia w 2023 (w ramach nowo podpisanych kontraktów). Okazuje się, że trzeci rok z rzędu był on rekordowy. Jego wartość wyniosła 13,073 mld USD (ok. 49 mld szekli). W poprzednich latach była mniejsza – w 2022 było to 12,546 mld USD (ok. 45 mld szekli), a w 2021 ok. 11,3 mld USD.
Raport o eksporcie został przedstawiony ministrowi obrony Yoavowi Galantowi przez dyrektora generalnego Ministerstwa Obrony, gen. dyw. (rez.) Eyala Zamira i szefa Departamentu Eksportu (SIBAT), gen. bryg. (rez.) Yaira Kulesa. Z opublikowanych danych wynika, że izraelski eksport uzbrojenia (liczony w USD) podwoił się w ciągu ostatnich 5 lat. MO Izraela podkreśla, że stało się to w warunkach toczenia kilku konfliktów zbrojnych, w tym pacyfikowania Strefy Gazy.
Oceniając sytuację izraelskiego przemysłu zbrojeniowego minister Galant powiedział, że w ciągu roku jego przedsiębiorstwom udało się podpisać setki dużych kontraktów na całym świecie, w tym mega-transakcje warte setki milionów dolarów. W międzyczasie, po rozpoczęciu 10.07.23 operacji Żelazne Miecze, przeszły one w tryb awaryjny. Przemysł zbrojeniowy w pełni zaangażował się w wysiłek wojenny i przestawił się na produkcję dla wojska przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Z raportu wynika, że głównym przedmiotem izraelskiego eksportu w 2023 były pociski rakietowe i systemy obrony powietrznej – 36%. Za nimi uplasowały się radary i systemy walki elektronicznej – 11%; systemy ogniowe i wyrzutnie – 11%; samoloty załogowe i awionika – 9%; amunicja i broń – 8%; systemy dozorowe i elektrooptyczne – 5%; systemy transportowe – 5%; systemy wywiadowcze, informacyjne i technologie cybernetyczne – 4%; bsl, w tym stałopłaty i wielowirnikowce – 4%; łączność i systemy łączności – 4%; satelity i przestrzeń kosmiczna – 2%; platformy i systemy offshore – 1%. Największymi odbiorcami izraelskiej produkcji zbrojeniowej były państwa Azji i Pacyfiku – 48%. Za nimi znalazła się Europa – 35%; Ameryka Północna – 9%; Ameryka Łacińska – 4%; państwa arabskie – 3% (tzw. Porozumienia Abrahamowego) i Afryka – 1%.
Warto zauważyć gwałtowny wzrost eksportu pocisków rakietowych i systemów obrony powietrznej – z 19 w 2022 do 36%, przy jeszcze szybszym spadku eksportu bsl – z 25 do 4%. Gwałtownie spadł eksport do państw arabskich – z 25 do 3%. Wzrósł natomiast izraelski eksport uzbrojenia do Azji i regionu Pacyfiku (z 30 do 48%) oraz Europy (z 29 do 35%).