Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ERC-System projektuje samolot eVTOL Charlie

Nowe technologie, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 06 lipca 2024

Niemiecki start-up ERC-System ujawnił projekt samolotu ratownictwa medycznego eVTOL Charlie. Jego makietę pokazano 3 lipca w Monachium minister zdrowia Bawarii Judith Gerlach. Program jest wspierany przez DRF Luftrettung, jedną z największych służb ratownictwa lotniczego w Europie, poprzez projekt eResCopter. Uczestniczy w nim także Regionalna służba zdrowia Unterallgäu-Memmingen w Bawarii i Szpital Uniwersytecki Rechts der Iser.

Makieta samolotu ratownictwa medycznego eVTOL pokazana w Monachium / Zdjęcie: ERC-System

Samolot eVTOL Charlie ma przewozić ładunki o masie do 450 kg. Według ERC wystarczy to do przewożenia pilota, lekarza i pacjenta, a także sprzętu medycznego. Zasięg samolotu ma wynosić 190 km, a jego prędkość maksymalna 180 km/h.

Charlie jest projektowany w układzie z dwoma belkami łączącymi skrzydła i usterzenie. Na nich zamontowano 6 wirników potrzebnych do pionowego startu i lądowania. Parę śmigieł potrzebnych do lotu poziomego umieszczono na skrzydłach, 2,3 m nad ziemią.

ERC planuje rozpocząć loty testowe w zawisie z demonstratorem technologii o nazwie Romeo do końca 2024. Tę wersję pokazano podczas wydarzenie w Monachium. Start-up planuje uzyskanie certyfikatu samolotu Charlie na 2029. Do 2032 chce produkować w Niemczech 250 pojazdów tego typu rocznie.

Według ERC Charlie będzie opłacalną alternatywą dla naziemnych karetek pogotowia i śmigłowców. Projektanci przewidują, że koszty operacyjne pojazdu eVTOL będą wynosić 8 euro za minutę lotu, znacznie mniej niż w przypadku śmigłowca (23 euro). Szacunki te nie obejmują kosztów personelu, serwisowania i pośrednich kosztów operacyjnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.