Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2,1 mld euro na satelity Airbusa

Astronautyka, Strategia i polityka, Transakcje, 07 lipca 2024

Rząd Niemiec przyznał Airbus Defence and Space kontrakt o wartości 2,1 mld euro na budowę konstelacji satelitów komunikacyjnych SatcomBW 3. Airbus poinformował o tym 4 lipca 2024. Kilka dni wcześniej niemiecki parlament zatwierdził finansowanie zakupu nowych satelitów wojskowych.

Wizja satelitów komunikacyjnych SatcomBW 3 na orbitach geostacjonarnych / Ilustracja: DLR

Kontrakt, który uzyskał Airbus, obejmuje zaprojektowanie, produkcję i umieszczenie na orbitach geostacjonarnych dwóch satelitów. Koncern pozyskał do programu kilku niemieckich dostawców, w tym OHB. Nowe satelity zastąpią starzejący się system SATCOMBw 2 dostarczony przez Airbusa 15 lat temu.

Niemiecki rząd oświadczył, że spodziewa się uruchomienia usług w ramach nowego systemu w 2027. System ma działać przez około 15 lat.

Airbus poinformował, że projekt nowego satelity wojskowego będzie oparty na platformie Eurostar Neo. SatcomBW 3 ma ważyć 6 ton. Program ma dać Niemcom dostęp do suwerennych możliwości łączności kosmicznej i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na przepustowość, a jednocześnie zapewnić, że państwo będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązań wobec NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.