Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia testuje Mangart 25

Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 08 lipca 2024

Ministerstwo Obrony Słowenii ogłosiło na oficjalnej stronie internetowej, że na początku czerwca na poligonie Strelišče Bač w gminie Ilirska Bistrica rozpoczęły się państwowe testy systemu przeciwlotniczego Mangart 25. Nad ich poprawnym przebiegiem czuwają konsorcjum słoweńskich przedsiębiorstw kierowane przez Valhalla Turrets oraz przedstawiciele resortu obrony.

JLTV z wieżą Mangart 25 do prowadzenia ostrzału przeciwlotniczego. Rozpoczęte w czerwcu testy systemy Mangart 25 są elementem słoweńskiego planu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu i wynikają wprost z doświadczeń z obserwacji wojny rosyjsko-ukraińskiej / Zdjęcie: MO Słowenii

Mangart 25 powstał poprzez integrację zsmu z lekkim pojazdem opancerzonym LKOV (Lahko Kolesno Oklepno Vozilo) Perun 4×4 (tak lokalnie oznaczone pojazdy JLTV). Modułowa konstrukcja ma umożliwić bezproblemową integrację z różnymi pojazdami używanymi przez słoweńskie siły zbrojne lub takimi, które zostaną pozyskane w przyszłości.

Mangart 25 uzbrojono w jednolufową armatę automatyczną Oerlikon KBA kal. 25 mm (300 naboi) do zwalczania bsl i innych środków napadu powietrznego lub też opancerzonych celów lądowych. Zasięg uzbrojenia przeciwlotniczego wynosił 3000 m, a uzbrojeniem pomocniczym jest karabin maszynowy FN MAG kal. 7,62 mm (1000 naboi). Dodatkowo zainstalowano optoelektroniczną głowicę obserwacyjną i stację radiolokacyjną z anteną ze skanowaniem fazowym AESA. Na wieży znalazły się też dwa poczwórne gniazda wyrzutni granatów dymnych. Komponenty są chronione na poziomie 1 wg STANAG 4569.

Plany co do tego uzbrojenia są daleko idące, gdyż w przyszłości zintegrowane mają być kierowane pociski przeciwlotnicze, których typu jeszcze nie określono. Mangart 25 ma też współpracować z bsl, które mają zwiększać świadomość sytuacyjną załogi, pozwalając wyprzedzić ruchy przeciwnika. Ponadto system można wzbogacić o najnowocześniejsze technologie, takie jak algorytmy uczenia maszynowego i sztuczną inteligencję poprawiające szybkość i jakość wykrywania, identyfikacji i śledzenia celów.

Nazwa Mangart 25 pochodzi od trzeciego pod względem wysokości szczytu w Słowenii położonego w Alpach Julijskich. W projekt, który na poważnie rozpoczęto rok temu, zaangażowane są Valhalla Turrets jako integrator systemu, ASH odpowiedzialne za elektronikę, Carboteh Technologies specjalizujące się w produkcji materiałów kompozytowych, a także Leokom i Guardiaris.

W czasie czerwcowych testów na poligonie Strelišče Bač testowano również zsmu Loki 762, ale nie poinformowano o wynikach ani nie opublikowano materiałów filmowy lub zdjęć. Loki 762 zintegrowany zostanie z lekkimi pojazdami rozpoznania skażeń Cobra 4×4 CBRN i samochodami ciężarowymi Rheinmetall MAN RMMV HX2 8×8.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.