Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Rosomaki z ZSSW-30 dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, Wojska lądowe, 08 lipca 2024

Dzisiaj, 8 lipca 2024, w Warszawie, została podpisana druga umowa wykonawcza na dostawę 58 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30, wyposażonych w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny, w którego skład wchodzą części zamienne.

 Główne uzbrojenie KTO Rosomak ze ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z użyciem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia MON oraz konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola, Polska Grupa Zbrojeniowa, Rosomak i WB Electronics. Wartość umowy wynosi ok. 2,6 mld zł brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2027.

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej na mocy umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w składzie Huta Stalowa Wola i WB Electronics w efekcie której został opracowany prototyp wraz z dokumentacją techniczną.

Zgodnie z przeznaczeniem KTO Rosomak ze ZSSW-30 będą służyły do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także będą przeznaczone do realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane w ZSSW-30 systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprzęt został również przystosowany do funkcjonowania w trudnych warunkach klimatycznych.

Główne uzbrojenie KTO Rosomak ze ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z użyciem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą, zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

Dowódca i operator uzbrojenia mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie hunter-killer, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia w celem jego namierzenia i zniszczenia (Pierwsze strzelania ZSSW-30 w służbie, 2024-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.