Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia odbiera kto BTR-80A/AM

Wojska lądowe, Transakcje, 09 lipca 2024

1 czerwca 2024 skład kolejowy z 50 kołowymi transporterami opancerzonymi BTR-80A i BTR-80AM, uzbrojonymi w armaty automatyczne 2A72 kal. 30 mm, przybył do Serbii z Węgier. Natychmiast po dotarciu sprzętu rozpoczęto przebazowanie pojazdów opancerzonych do koszar 72. Brygady Specjalnej w Pančevo. Przebazowanie wszystkich pojazdów mających stanowić duże wzmocnienie Vojska Srbije (VS, serbskich sił zbrojnych) zakończono 2 czerwca 2024.

Nie jest wykluczone, że serbskie BTR-80 otrzymają w ramach unowocześnienia także nowy typ wieży / Zdjęcie: Staff Sgt. Keith Anderson – US Army

Oczekuje się, że kolejne 16 BTR-80 dotrze do Serbii w lipcu 2024, co zwiększy łączną liczbę BTR-80 w służbie VS do 66. Będzie to liczba wystarczającą do uzbrojenia dwóch batalionów, nawet przy założeniu, że część transporterów opancerzonych będzie służyć jako źródło części zamiennych dla pojazdów eksploatowanych.

Serbia ponadto planuje do końca roku remont 30 BTR-80. Pojazdy te dołączą później do Oklopno-izvidjački bataljon (batalionu rozpoznania pancernego) z siedzibą w Niszu, należącego do Kopnena vojska Srbije (KoV,  serbskich wojsk lądowych). Wszystkie te zastrzyki sprzętowe mają znacząco wzmocnić Oklopno-izvidjački bataljon, który jest uzbrojony w 30 zmodernizowanych opancerzonych pojazdów rozpoznawczych BRDM-2MS z napędem diesla, dostarczonych w dwóch partiach (10 w 2019 i kolejnych 20 w 2021). Znalazły się one w transzy sprzętu stanowiącego rosyjski pakiet darowizn. Wówczas do Belgradu trafiło 6 myśliwców MiG-29 i 30 czołgów podstawowych T-72B1MS White Eagle.

W ramach kolejnej inwestycji Serbia planuje zainstalować w transporterach opancerzonych nowoczesny pakiet wyposażenia, który podniesie ich możliwości na jeszcze wyższy poziom. Planuje się, że otrzymają sko i system zarządzania walką, a ponadto poprawie ulegnie poziom ochrony balistycznej, prawdopodobnie poprzez dodanie produkowanego w kraju wybuchowego pancerza reaktywnego.  

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.