Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turksat 6A na orbicie

Astronautyka, 09 lipca 2024

Wczoraj, 8 lipca 2024 o 19:30 czasu lokalnego z kompleksu kosmicznego na Przylądku Canaveral wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon 9. Na jej pokładzie znajdował się turecki satelita telekomunikacyjny Turksat 6A. Trafił on na zaplanowaną orbitę geosynchroniczną. Ma na niej operować 15 lat.

Rakieta nośna SpaceX Falcon 9 startuje z tureckim satelitą telekomunikacyjnym Turksat 6A z Przylądka Canaveral / Zdjęcie: SpaceX

Satelita Turksat 6A ma zapewnić łączność satelitarną i transmisję sygnałów wizyjnych nad obszarem Azji Południowo-wschodniej. Jego zasięg obejmie 4,5 mld ludzi. Satelita jest wyposażony w 16 transponderów pasma Ku plus 4 w rezerwie oraz dwa aktywne i jeden w rezerwie transpondery pasma X. Każdy z transponderów pasma Ku ma minimalną moc 140 W, a transpondery pasma X po 150 W.

Turcja rozwija program satelitarny od początku obecnego wieku. Do tej pory umieściła na orbitach 9 satelitów łączności. Rozwija też satelity obserwacyjne z różnymi zestawami urządzeń elektrooptycznych i radarowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.