Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Najnowsze Exocety dla Kataru

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 23 kwietnia 2010

MBDA poinformował dzisiaj, że marynarka wojenna Kataru wybrała pociski Exocet MM-40 Block 3, jako uzbrojenie swoich okrętów patrolowych typu Vita/Barzan.

4 okręty typu Barzan (oznaczenie europejskie Vita) o wyporności 380 t i długości 56 m są największymi i najnowszymi jednostkami nawodnymi marynarki wojennej Kataru, składającej się łącznie z 11 okrętów i łodzi patrolowych

Katar zamówił patrolowce w brytyjskiej Vosper Thornycroft (obecnie VT Group) w 1992. Dostawy pierwszej pary nastąpiły w 1996, drugiej - w 1998. Okręty zostały wyposażone w dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Exocet MM-40 o zasięgu do 70 km i głowicy bojowej o masie 165 kg. Uzbrojenie dodatkowe składa się z wyrzutni pocisków przeciwlotniczych Mistral krótkiego zasięgu, działa morskiego Oto Melara 76mm/62 Super Rapid i artyleryjskiego zestawu obrony bezpośredniej Goalkeeper.

W grudniu 2008 francuska część MBDA uzyskała pierwsze, rodzime zamówienie na dostawy najnowszej wersji pocisków Exocet, MM-40 Block 3. W porównaniu do poprzedniej wersji, Block 3 ma zdwojony do 180 km zasięg, dzięki zastąpieniu silnika rakietowego, odrzutowym. Zmieniono również kształt kadłuba, optymalizując go pod względem własności stealth.

Pociski Block 3 mogą wykonywać lot wzdłuż zaprogramowanych punktów kontrolnych, dzięki czemu atakują okręty z różnych kierunków. Zamontowany GPS pozwala również na atakowanie celów lądowych. Pamiętać jednak należy, że Exocet nie jest typowym pociskiem samosterującym - masa jego głowicy bojowej, wynosząca 165 kg, jak również zasięg, są zdecydowanie mniejsze, niż dedykowanych konstrukcji, np. BGM-109 Tomahawk.

Do tej pory MM-40 Block 3 zostały zamówione przez floty Francji (pierwsza próba odbyła się w marcu bieżącego roku, z pokładu fregaty Chevalier Paul), a także ZEA, Omanu i Maroka.

Podobnie jak w przypadku zamówienia francuskiego, Katarczycy prawdopodobnie również zmodernizują posiadane przez siebie pociski modelu Block 2.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.