Baza systemu Aegis Ashore w Redzikowie osiągnęła zdolność operacyjną i jest już dostępna do działania w ramach NATO. Nastąpiło to zgodnie z harmonogramem. Jej budowa została sfinalizowana do w ub. r. a 15 grudnia została przekazana US Navy. W maju miano zrealizować dodatkowe modyfikacje bazy, by finalnie włączyć ją w system dowodzenia i kierowania NATO. Proces ten właśnie został sfinalizowany.
Instalacja w Redzikowie jest elementem szerszego systemu obrony przeciwbalistycznego zbudowanego przez amerykańskie sił zbrojne w Europie. Tzw. tarcza antyrakietowa jest przeznaczona do wykrywania, śledzenia i przechwytywania pocisków balistycznych. Głównym efektorem systemu na terenie Polski są 24 pociski SM-3 w wersji Block IIA. Z kolei głównym sensorem jest radar SPY-1D(V) z antenami ścianowymi, zaadaptowany z wersji okrętowej.
– Jest to ważny krok w transatlantyckim bezpieczeństwie i gotowości NATO do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony broni balistycznej. […] Pociski balistyczne są szeroko używane w konfliktach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Jako sojusz obronny nie możemy ignorować tego zagrożenia. Obrona przeciwkarietowa jest kluczowym elementem najważniejszych zadań kolektywnej obrony NATO – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
System Aegis Ashore jest zdolny do zwalczania szerokiej gamy pocisków balistycznych począwszy od pocisków krótkiego zasięgu (do 1000 km), aż po pociski pośredniego zasięgu (do 5500 km). Podobna instalacja do tej w Redzikowie znajduje się w Rumunii w Deveselu. Funkcjonujeona od 2016. Załogę obu baz stanowi ok. 200 żołnierzy. Ponadto w system przeciwbalistyczny NATO w Europie wpięty jest radar wczesnego ostrzegania w Kurecik w Turcji oraz amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota (Aegis Ashore Poland gotowa do odbioru, 2023-12-12).