Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afganistan dla Afgańczyków

Strategia i polityka, 26 kwietnia 2010

W czasie ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO ustalono, że w listopadzie rozpocznie się przekazywanie władzy w afgańskich prowincjach przedstawicielom miejscowych władz.

Jednym z podstawowych priorytetów NATO w Afganistanie jest szkolenie miejscowych sił bezpieczeństwa. Na razie brakuje jednak instruktorów. Paradoksalnie łatwiej jest o formacje bojowe / Zdjęcie: US Army

Po 9 latach od likwidacji rządu talibów, NATO rozpocznie przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i administrację, w ręce lokalnych władz. Do tej pory odpowiadają one w praktyce jedynie za obszar Kabulu. W pozostałych regionach pełnią rolę pomocniczą, w stosunku do wojsk i instytucji zagranicznych.

Po przekazaniu władzy, siły sojusznicze będą pełniły rolę odwodów, które będą interweniować na prośbę władz afgańskich. Na razie jednak proces ten ma ograniczać się do spokojnych, głównie północnych prowincji kraju. Szczegóły rozwiązania będą dyskutowane, wspólnie z członkami afgańskiego rządu, w czasie lipcowej konferencji w Kabulu.

Decyzja jest kopią rozwiązań zastosowanych wcześniej w Iraku. Wiąże się zarówno z postępami w zbrojnym ograniczaniu wpływów talibów i ich sojuszników, jak również z tempem szkolenia miejscowych sił bezpieczeństwa oraz jakością kadr urzędniczych.

Obecnie siły zbrojne Afganistanu liczą ponad 110 tys. żołnierzy, z których część przechodzi jeszcze szkolenie. Docelowo - według oświadczenia prezydenta USA, Baracka Obamy z marca ubiegłego roku - liczba ta powinna osiągnąć 260 tys. W policji zatrudniono natomiast ok. 90 tys. osób, a docelowo - 160 tys. Obie służby utrzymywane są w większości ze środków zagranicznych, głównie USA.

Problemem pozostaje ich wyszkolenie i lojalność wobec rządu w Kabulu. Dotyczy to szczególnie policji. Podobne kłopoty wiązały się w budowaniem irackich sił bezpieczeństwa. Zostały one jednak przezwyciężone. Obecnie obie formacje liczą ponad 400 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy, zapewniając względną stabilizację. Władze w Bagdadzie dysponują jednak dużymi, własnymi środkami finansowymi z eksportu ropy naftowej, a Irakijczycy mają długotrwałą tradycję państwową. Czynniki te nie występują jednak w Afganistanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.