Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha – jak co roku – pojawiło się na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach z szeroką gamą produktów. W tym roku prezentuje innowacje w trzech głównych sektorach, które tworzą produkty spółek Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean i Hanwha Systems.
Hanwha Aerospace
Oddział Hanwha Aerospace prezentuje odwiedzającym targi zaawansowane technologie lądowe i lotnicze, w tym armatohaubicę samobieżną K9 Thunder. Jest ona w służbie wojsk artyleryjskich wielu sił zbrojnych na całym świecie, w tym Polski.
Drugim elementem ekspozycji jest AS21 Redback, który wkrótce zostanie przyjęty do służby w Australian Army. Hanwha podkreśla, że jest to innowacyjny pojazd zaprojektowany z myślą o przyszły polu walki, oferujący niezrównane połączenie ochrony, mobilności i technologii.
Koreańczycy demonstrują również wielozadaniowy bezzałogowy pojazd lądowy Arion-SMET, czyli robot zaprojektowany z myślą wspierania operacji rozpoznawczych i logistycznych, zwiększający świadomość sytuacyjną żołnierzy na polu walki.
Ekspozycję Hanwha Aerospace uzupełnia ppk TAipers (Tank Snipers) zaprojektowany do precyzyjnego niszczenia celów opancerzonych w odległości do 10 km i mającego właściwościach znanych jako NLOS. Pocisk ma zwiększać skuteczność jednostek przeciwpancernych.
Hanwha Ocean
Swoją ofertę przedstawia także Hanwha Ocean. Ta spółka przybyła do Kielc, by zaprezentować morskie innowacje i technologie podwodne. Jej centralnym elementem jest najnowsza generacja okrętów podwodnych KSS-III Batch-II, której nie mogło zabraknąć z uwagi na udział w programie modernizacji floty podwodnej Marynarki Wojennej RP pod kryptonimem Orka.
Hanwha Ocean oferuje wraz z KSS-III Batch-II technologię dla okrętów podwodnych, a same okręty wyróżniają się zaawansowanymi technikami trudnowykrywalności i możliwościami bojowymi. Ma to być przepis na dominację w środowisku morskim. Morską ofertę uzupełnia System Zarządzania Walką (CMS) opracowany we współpracy z Hanwha Systems. Będzie to pierwsza prezentacja tego systemu w Polsce. Na stoisku Hanwha dostępna jest rzeczywista makieta konsoli CMS.
Hanwha Systems
Z kolei Hanwha Systems przyjechała z zaawansowanymi systemami elektronicznymi i hiperpowiązanymi technologiami, w tym systemem integracji elektronicznej IVS (Integrated Vetronics System). Jest to swego rodzaju mózg opancerzonych pojazdów bojowych, zaprojektowany do zarządzania systemami uzbrojenia, łączności i nawigacji. Ma zwiększać zdolności operacyjne na polu walki, integrując zaawansowane technologie w jednym systemie.
Hanwha System prezentuje też rozwiązania hiperpowiązane, czyli zaawansowane systemy komunikacji, umożliwiające natychmiastowe i bezpieczne przesyłanie danych między nosicielami na lądzie, morzu, w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej. Pozwalają one na płynną koordynację i reakcję w czasie rzeczywistym na dynamiczne zmiany na polu walki.
Także w Kosmosie
Całość ekspozycji Hanwha zamyka mały satelita SAR. Wykorzystuje on technikę obrazowania radarowego z syntetyczną aperturą, która ma zapewniać wysokiej jakości dane niezależnie od warunków atmosferycznych. Satelita może służyć do strategicznego monitorowania i rozpoznania.