Ali Serdar Kılınç, dyrektor Aselsan ds. rozwoju biznesu międzynarodowego i marketingu o współpracy z polskim przemysłem obronnym.
- Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej i polskim przemysłem?
- Jako czołowa turecka spółka obronna, Aselsan rozwija zaawansowane systemy i produkty w obszarze radarów i walki elektronicznej, mikroelektronicznych układów naprowadzania, systemów optoelektronicznych, technologii systemów obronnych oraz technologii łączności i informacji. Jako Aselsan eksportujemy nasze systemy i produkty do 88 państw, jako globalny lider technologii działający na rynku od niemal pół wieku. Dzięki naszym zaawansowanym zdolnościom inżynieryjnym i dążeniu do doskonałości udało nam się uzyskać 42 miejsce w Top 100 spółek przemysłu obronnego na całym świecie.
Jako sojuszników w NATO, Polskę i Turcję łączą silne i długotrwałe powiązania w wielu obszarach, wliczając w to przemysł obronny. Niedawna wizyta przedstawicieli polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w Turcji jeszcze bardziej wzmocniła dotychczasową współpracę między przemysłami obronnymi obu państw.
Jako Aselsan dostarczyliśmy MON i Straży Granicznej rozwiązania z systemami optoelektronicznymi, rozpoznania i obserwacji, radarowymi i IFF. Chcemy także poprowadzić naszą współpracę krok dalej wspólnie z wysoce zaawansowanym polskim przemysłem obronnym.
- Jak Państwa zdaniem obecna sytuacja geopolityczna wpłynęła na warunki do współpracy z Polską?
- Z racji obecnej sytuacji na granicy, Polska podejmuje wysiłki w celu podejmuje wysiłki do wzmocnienia środków bezpieczeństwa. W wyniku tego Polska inwestuje we własny przemysł, by zwiększyć lokalne zdolności. Zarówno Polska, jak i Turcja stanowią granicę Europy i mają duże doświadczenie w ochronie granic i swojego terytorium. Będąc długoletnimi sojusznikami w NATO, uważamy, że kluczowa dla nas jest wymiana wiedzy i współpraca. Jesteśmy zainteresowani długoterminowymi relacjami i wzajemnym zaufaniem z polskim przemysłem obronnym.
- W jakich obszarach upatrują Państwo szansy na zacieśnienie relacji?
- Rozwijamy już długoterminowe partnerstwo z polskim przemysłem obronnym i administracją. Na początku 2024 w Warszawie utworzyliśmy biuro, aby pokazać nasze zaangażowanie we współpracę. Naszym głównym celem jest, by zapewnić jak najlepsze rozwiązania technologiczne polskiej administracji państwowej, w kooperacji z polskim przemysłem. Warto dodać, że jest to więcej niż tylko inicjatywa sprzedażowa. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań w ramach współpracy z tutejszym przemysłem. W związku z tym wierzymy, że są szanse na wdrożenie produktów w zakresie walki elektronicznej (lądowej, powietrznej i morskiej), systemów łączności, systemów rozpoznania i obserwacji, ochrony granic, stanowisk uzbrojenia i wielu rozwiązań bezzałogowych.
- Co zatem Aselsan może zaoferować polskiemu przemysłowi?
- Aselsan jest gotowy dzielić się swoimi zdolnościami i wiedzą z polskim przemysłem obronnym. Walka elektroniczna, technologie łączności, rozpoznania i łączności, a także ochrony granic wyróżniają się jako najważniejsze obszary, w których Aselsan może wnieść wkład do polskiego przemysłu.
- Jakie produkty Aselsana mogą być szczególnie istotne przy wzmacnianiu polskiej armii?
- Aselsan ma sprawdzone bojowo systemy, zwłaszcza w kontekście systemów walki elektronicznej i łączności. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasza walka elektroniczna stanie się rdzeniem ekosystemu obronnego. Państwo musi dysponować odpowiednim poziomem zdolności w zakresie walki elektronicznej, by sprawnie zarządzać całością ekosystemu obronnego. Aselsan wyraża chęć dzielenia się swoją wiedzą z polskim przemysłem obronnym, oraz wzmacniać polskie zdolności w domenie lądowej, powietrznej i morskiej walki elektronicznej.