Ministerstwo sił zbrojnych Francji ogłosiło, że 4 września 2024 w Strasburgu utworzyło Commandement des Actions dans la Profondeur et du Renseignement (CAPR, Dowództwo Wywiadu i Działań na dużej głębokości). Jest to dowództwo typu Alpha, i podobnie jak inne struktury tego typu, ma ono odpowiadać za wspieranie dywizji i korpusów Armée de Terre (wojsk lądowych).
Rolą CAPR będzie zaangażowanie we wspieranie wojsk lądowych w obszarze wywiadu, wsparcia artyleryjskiego i powietrznego. Jego obszarem odpowiedzialności i zwiększania efektywności ma być pole walki w kwestii działań na dużej głębokości.
Francuzi wymieniają trzy główne zadania CAPR w przygotowaniach do działań o wysokiej intensywności z równoważnym przeciwnikiem. Pierwsze z nich dotyczy rozwoju zdolności całych wojsk lądowych do działania w głębi od 30 do 500 km wobec silnego przeciwnika. W tym celu organizowane mają być ćwiczenia z udziałem Armée de l'air et de l'espace(wojsk lotniczych i kosmicznych), Marine Nationale (marynarki wojennej) i armii sojuszników.
Drugie zadanie obejmuje pozyskiwanie i gromadzenie danych wywiadowczych. Trzecie – przygotowanie brygad 4e brigade d'aérocombat (4e BAC, 4. Brygady Aeromobilnej), 19e Brigade d'artillerie (19e BART, 19. Brygady Artylerii) i Brigade de renseignement cyber électronique (BRCE, Brygady Wywiadu i Cyberelektroniki). Ma ono polegać na zaangażowaniu we wspieraniu korpusów i dywizji w zadaniach rozpoznania i niszczenia przeciwnika.
Ostatnim zadaniem CAPR jest zgrupowanie w ramach jednego sztabu Centre du renseignement Terre (CRT, Centrum Wywiadu Lądowego), 4e BAC, 19e BART i BRCE.
Ustanowienie CAPR można łączyć z francuskimi planami rozwoju uzbrojenia dalekiego zasięgu. Takim orężem mają się stać w przyszłości nowe systemy artylerii rakietowej, które zastąpią obecnie używane Lance-roquettes unitaire (LRU, odmiana M270).