Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło zaprosić Was na organizowane przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, w dniach 11-13 października 2024, na terenie lotniska w Przasnyszu (Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych), uroczyste spotkanie właścicieli i sympatyków szybowców klasy światowej PW-5 Smyk.
25 października 2024 roku minie 30 lat od chwili, kiedy Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) ostatecznie uznała polską konstrukcję – PW-5 Smyk – Szybowcem Klasy Światowej, co równocześnie przypieczętowało utworzenie nowej klasy szybowcowej: klasy światowej.
Ten sukces był wynikiem wygranej Smyka w ogólnoświatowym konkursie, którego finał został rozegrany we wrześniu 1992 na lotnisku w Oerlinghausen, w Niemczech. Następnie, po pozytywnym zakończeniu prób naziemnych i prób w locie zbudowanych egzemplarzy szybowca, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał Świadectwo Typu i w 1994 ruszyła produkcja seryjna w zakładzie WSK Świdnik. Aktualnie w świecie lata ponad 300 wyprodukowanych w Polsce PW-5 Smyk (producenci: WSK Świdnik, PZL-Bielsko 1, Zakład Szybowcowy Jeżów Henryk Mynarski).
W trakcie imprezy planowane jest przedstawienie historii programu szybowca klasy światowej PW-5 Smyk oraz spojrzenie w przyszłość, dotyczące tej klasy szybowców, integracja i wymiana doświadczeń szybowników i konstruktorów w ramach prezentacji towarzyszących, prezentacja zgłoszonych szybowców PW-5 (możliwe starty za wyciągarką lub samolotem) i przedstawienie koncepcji zorganizowania w 2025 krajowych zawodów na szybowcach PW-5.
Organizatorzy chcą też zaprezentować Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej i nowe projekty szybowców zrealizowane na Wydziale MEiL PW, m.in. we współpracy z Zakładem Szybowcowym Jeżów, takie jak: PW-6AM, PW-X10 i PW-X20.
Miło nam również poinformować, że podczas spotkania w Przasnyszu będzie prezentowany egzemplarz konkursowy K-01 szybowca PW-5 Smyk (SP-3575) z 1992, który następnie zostanie przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu, oczywiście jeżeli to możliwe z szybowcem PW-5!
Wszelkie uzgodnienia organizacyjne prosimy kierować do sekretarza spotkania p. Krzysztofa Drabarka, tel. 602667401, e-mail : krzysztof.drabarek@pw.edu.pl.