Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińskie okręty na Oceanie Arktycznym

Strategia i polityka, Służby państwowe, 06 października 2024

Okręty Chińskiej Straży Przybrzeżnej (CCG) po raz pierwszy wpłynęły na Ocean Arktyczny podczas wspólnych ćwiczeń z rosyjską strażą graniczną. Według źródeł chińskich, kompleksowo przetestowano zdolność jednostek straży przybrzeżnej do wykonywania misji na nieznanych wodach i zapewniło silne wsparcie dla aktywnego udziału w międzynarodowym i regionalnym zarządzaniu oceanami. W misji brały udział 2 okręty rosyjskie i 2 chińskie.

Jeden z chińskich okrętów biorących udział we wspólnym z Rosjanami patrolu na Oceanie Arktycznym / Zdjęcie: konto CCG Weixin

Straż Przybrzeżna USA (USCG) wydała komunikat, w którym stwierdziła, że zlokalizowała cztery okręty rosyjskiej i chińskiej straży przybrzeżnej prowadzące 29 września wspólny patrol na Morzu Beringa. Podczas patrolowania granicy morskiej między USA a FR samolot USCG HC-130 lecący z Coast Guard Air Station Kodiak zauważył te jednostki około 440 mil (ok. 700 km) na południowy zachód od Wyspy Świętego Wawrzyńca. Okręty przemieszczały się w szyku w kierunku północno-wschodnim, pozostając około 5 mil wewnątrz rosyjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Oznaczało to najbardziej wysunięte na północ miejsce, w którym okręty CCG zostały zaobserwowane przez USCG.

Misja okrętów CCG wskazuje na coraz większe zainteresowanie Chin Arktyką. Rywalizacja mocarstw w tym rejonie zaostrza się ze względu na jego znaczenie strategiczne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.