Dzisiaj, 30 listopada 2024, w Żelaźnie w Kotlinie Kłodzkiej doszło do otwarcia kontenerowej szkoły zbudowanej przez wojsko, z wiodącym udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej. Ta tymczasowa infrastruktura powstała w ramach operacji Feniks, mającej załagodzić skutki niedawnej powodzi. Infrastrukturę dostarczył Modular System a wyposażenie dydaktyczne zapewniło przedsiębiorstwo Entelo.
W budowę szkoły zaangażowali się nie tylko żołnierze (stale działało tam od kilkudziesięciu do kilkuset żołnierzy z ciężkim sprzętem), lecz także partnerzy samorządowi, społeczni, prywatni. Proces ten trwał zaledwie kilkanaście dni. Placówka ma konstrukcję modułową, która pozwoli dzieciom z obszarów dotkniętych powodzią na powrót do lekcji i zajęć.
Pierwsze prace, przygotowujące podłoże pod kontenery, rozpoczęły się już na początku października. W ubiegłym tygodniu ustawiono kontenery, a w kolejnych dniach wykonano przyłącza energetyczne, wodne i ściekowe. Ponadto, żołnierze uporządkowali teren, utwardzili grunt i przywrócili funkcje parkingu, placu zabaw, itd. Nowa placówka składa się z 54 kontenerów i namiotowej hali sportowej. Powstało 9 pomieszczeń lekcyjnych dla klas 1-8, dwie sale dla dzieci w wieku przedszkolnym, szatnie, 3 gabinety specjalistyczne, pokoje dla nauczycieli, dyrekcji i przestrzenie sanitarne.
Kilka dni wcześniej, 25 listopada w Głuchołazach otwarto pierwszy wojskowy most po powodzi. Postawili go żołnierze wojsk inżynieryjnych, głównie z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Powstaną też kolejne przeprawy na terenach popowodziowych. Mosty tymczasowe Wojsko Polskie zbuduje w Markowicach, Krapkowicach-Żywocicach, Lądku Zdroju, Wawrzeńczycach, Krosnowicach, Wilkanowie, Bielicach i Stroniach Śląskich. Łącznie powstanie dziewięć przepraw, które znacznie poprawią przepustowość dróg w okolicznych powiatach (Polskie rozwiązania modułowe, 2024-09-03).