Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aeroklub Krakowski z symulatorem

Lotnictwo cywilne, Symulatory, 08 listopada 2024

Na lotnisku w Pobiedniku Wielkim Aeroklub Krakowski uruchomił symulator lotu, umożliwiający szkolenie na różnych typach samolotów zarówno jedno-, jak i dwusilnikowych.

 Należący do Aeroklubu Krakowskiego symulator AL250 nie tylko umożliwia symulowanie lotów samolotami jednosilnikowymi ze śmigłami o stałym skoku i w wersji complex, wyposażonymi w chowane podwozie i śmigła samoprzestawialne, ale także samolotami wielosilnikowymi, pozwala też na wybór różnych konfiguracji awioniki, od klasycznych przyrządów po nowoczesny glass cockpit / Zdjęcie: Aeroklub Krakowski

Wyprodukowany przez francuskie przedsiębiorstwo ALSIM Simulateurs symulator AL250 został kupiony 26 września 2024, a następnie zainstalowany przez ekipę producenta w specjalnie zbudowanym dla niego budynku powstałym w technologii kontenerowej, którego budowa trwała zaledwie 9 dni.

Urządzenie umożliwia symulowanie lotów zarówno samolotami jednosilnikowymi ze śmigłami o stałym skoku, które są najbardziej zbliżone do samolotów używanych na co dzień w szkoleniu, jak i w wersji complex, wyposażonymi w chowane podwozie i śmigła samoprzestawialne. Urządzenie oferuje także możliwość symulowania lotów samolotami wielosilnikowymi. Niezależnie od wybranego typu samolotu, dostępne są różne konfiguracje awioniki, od przyrządów klasycznych po nowoczesny glass cockpit.

Symulator będzie używany m.in. do lotów zapoznawczych dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji lecieć samolotem, a zastanawiają się nad wyborem ścieżki kariery pilota. Oferowane będą również sesje treningowe dla pilotów chcących podnieść swoje kwalifikacje, np. loty z uźyciem radionawigacji, procedur awaryjnych czy w trudnych warunkach atmosferycznych. Planowane jest także prowadzenie sesji przygotowawczych do rekrutacji pilotów dla linii lotniczych.

Dodatkowo, symulator będzie używany w szkoleniach do licencji pilota turystycznego (PPL), gdzie zgodnie z przepisami do 5 h szkolenia może odbywać się na urządzeniu syntetycznym. W przyszłości planowane jest rozszerzenie certyfikatu ATO (zatwierdzonej organizacji szkolącej) o szkolenia w lotach wg wskazań przyrządów (IR), w których symulator stanie się głównym urządzeniem szkoleniowym.

Symulator został uruchomiony po raz pierwszy 18 października 2024, a od 21 do 27 października trwało szkolenie jego operatorów. 1 listopada uruchomione zostały niewymagające certyfikatu ULC komercyjne loty treningowe, natomiast loty szkoleniowe do PPL czy IR będą mogły rozpocząć się dopiero po zakończeniu procesu certyfikowania symulatora przez ULC, co jest spodziewane na początku przyszłego roku.

Instruktorami szkolącymi na symulatorze są przeszkoleni do tego instruktorzy Aeroklubu Krakowskiego, a w przypadku szkoleń IR osoby posiadające uprawnienia IRI (Instrument Rating Instructor).

Osoby chcące skorzystać z symulatora mogą dokonywać rezerwacji przez Internet lub poprzez kontakt z biurem Aeroklubu Krakowskiego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.