Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł płk dypl. pil. Mieczysław Toboła

Lotnictwo wojskowe, Ludzie, Pożegnania, 18 listopada 2024

15 listopada 2024, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w szpitalu, w Poznaniu, płk dypl. pil. Mieczysław Toboła, zasłużony oficer Lotnictwa Polskiego, były długoletni dowódca 9. plm z Debrzna i członek Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

/ Zdjęcie: via Henryk Czyżyk.

Płk dypl. pil. Mieczysław Toboła urodził się 21 stycznia 1935 w Kurowie koło Bochni, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące i uzyskał świadectwo dojrzałości. 1 października 1954 przyjęty został do Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu, którą ukończył 30 listopada 1957.

Od 1 grudnia 1957 służył w 41. pułku lotnictwa myśliwskiego w Malborku. Pełnił tam kolejno obowiązki: pilota, dowódcy klucza, nawigatora eskadry i dowódcy eskadry. 1 października 1972 roku rozpoczął studia w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie-Rembertowie. Ukończył je 31 lipca 1975, a już 1 sierpnia został zastępcą ds. liniowych dowódcy 2. pułku lotnictwa myśliwskiego Kraków w Goleniowie. 16 kwietnia 1976 został dowódcą 9. pułku lotnictwa myśliwskiego w Debrznie. Dowodził nim 7 lat, do 18 kwietnia 1983.

Podczas służby w lotnictwie zdarzyła Mu się awaria samolotu MiG-21. W czerwcową noc 1980, z przyczyn technicznych nastąpiło zablokowanie silnika na maksymalnych obrotach, bez możliwości jego wyłączenia. W tak ekstremalnych warunkach zachował zimną krew i wylądował na lotnisku. Za czyn ten otrzymał nagrodę ministra Obrony Narodowej: tygodniowy pobyt z rodziną w Ośrodku Wypoczynkowym MON w Helenowie. 12 października 1980 został awansowany do stopnia pułkownika. Był pilotem wojskowym pierwszej klasy, z nalote 2150 h, w tym na samolotach naddźwiękowych 1760 h.

Po przekazaniu obowiązków dowódcy 9. pułku został zastępcą szefa Oddziału Szkolenia Lotniczego Dowództwa Wojsk Lotniczych w Poznaniu, był nim do 31 października 1988. Od grudnia 1988 do 12 sierpnia 1991 był zastępcą dowódcy Stanowiska Dowodzenia Wojsk Lotniczych Koliber, które znajdowało się w Forcie VII A w Poznaniu-Ławicy przy ul. Marcelińskiej i było bardzo ważnym elementem dowodzenia lotnictwem. Od 1 września 1988 roku SD WL Koliber otrzymało status Jednostki Wojskowej nr 3088.

Uczestniczył w ćwiczeniach w kraju i za granicą, w tym na poligonach: Ustka, Nadarzyce, Drawsko i Astrachań. Podległy Mu personel latający szkolił na poligonie Ustka w odpalaniu lotniczych kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze R-60 do celów powietrznych, świetlnych, opadających na spadochronie bomb CP-100-MR.

Od 25 marca 1994 był członkiem Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego RP. Jako członek Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, w swojej działalności społecznej główny wysiłek skupiał na rzecz obronności kraju, na utrwalanie i pielęgnację pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu. Aktywnie uczestniczył w działalności organizacji mając na celu podtrzymanie tradycji narodowych, w tym ochronę godności i honoru żołnierza polskiego oraz integrację środowisk byłych żołnierzy lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych RP.

Dużym zaangażowaniem w działalność statutową Stowarzyszenia wnosił istotny wkład we współpracę z innymi organizacjami kombatanckimi. Wspierał Komitet Budowy Pomnika Chwała Lotnikom Polskim, który wybudował i odsłonił Pomnik na Cmentarzu Wojskowym, na Powązkach w Warszawie, 28 sierpnia 2018.

Przyczynił się do wydania książki o 9. plm z Debrzna, autorstwa płk. dr. inż. Henryka Czyżyka, gdzie zamieścił Swoje wspomnienia z dowodzenia tym pułkiem. Mieszkał z Żoną Barbarą w Poznaniu. Pozostawił Żonę i dwie Córki. Interesował się historią, sportem i filatelistyką.

Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), Złotym Krzyżem Zasługi (1972), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1967). Złotym , Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. Posiadał tytuł honorowy i odznakę Zasłużony Pilot Wojskowy.

Ceremonia żałobna, pożegnalna rozpocznie się mszą świętą 22 listopada  2024 o godzinie 11:00 w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina 1 w Poznaniu, po której nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarz Parafialny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.