Podczas zorganizowanej w Pjongjangu Wystawy Uzbrojenia Rozwój Obrony Narodowej 2024 (Wystawa uzbrojenia KRLD, 2024-11-23) KRLD ujawniła nowy czołg podstawowy – Tianma-2. To rozwinięcie Cheonma-2, ujawnionego jako M2020 podczas parady wojskowej 10 października 2020. Nowy czołg jest uzbrojony w gładkolufową armatę kal. 125 mm. Armata jest zasilana amunicją przez automatyczny system ładowania.
Czołg Tianma-2 jest zbudowany w klasycznym obecnie układzie. Trzyosobowa załoga zajmuje miejsca z przodu (kierowca po lewej stronie), a zespół napędowy znajduje się w tylnej części kadłuba. Wieżę umieszczono centralnie. Na wieży znalazła się zdalnie sterowany moduł uzbrojony w ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm
W konstrukcji kadłuba i wieży wykorzystano modułowy pancerz kompozytowy, zapewniający zwiększoną ochronę przed pociskami kinetycznymi i ładunkami kumulacyjnymi. Taka budowa umożliwia szybką wymianę uszkodzonych sekcji pancerza w terenie. Dodatkowo przód i boki kadłuba pokrywa pancerz reaktywny. Nad tylną częścią umieszczono kratownicę chroniącą przed atakami bsl i ładunkami kumulacyjnymi.
W czołgu Tianma-2 zastosowano system ochrony aktywnej. Obejmuje on umieszczone po obu stronach wieży czujniki radarowe, służące do wykrywania zagrożeń. Na wieży zainstalowano też wyrzutnie przeciwpocisków do bezpośredniego zwalczania atakujących z różnych kierunków ładunków bojowych. Do zwalczania atakującej z góry amunicji krążącej służy wyrzutnia pocisków małego kalibru umieszczona na dachu wieży.
Czołg jest wyposażony w panoramiczny system celowniczy. Zapewnia on dowódcy i działonowemu dobrą świadomość sytuacyjną pola bitwy. Umożliwia też skuteczne wykrywanie i śledzenie celów.
KRLD nie ujawniła oficjalnych specyfikacji czołgu Tianma-2, ani danych dotyczących jego wyposażenia. Analiza opublikowanych zdjęć i porównanie z dotychczas znanymi konstrukcjami, pozwalają jednak na stwierdzenie, że Koreańczycy z Północy poczynili znaczące postępy w rozwoju technologii potrzebnych do zbudowania nowoczesnego czołgu podstawowego. I nie tylko, bo równie znaczące postępy KRLD osiągnęła w budowie strategicznych rakiet balistycznych i systemów bezzałogowych.