Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja wywiąże się z umów z Iranem

Strategia i polityka, 22 maja 2010

Według Michaiła Margiełowa, przewodniczącego komitetu spraw zagranicznych Rady Federacji, dostawy zestawów przeciwlotniczych S-300 do Iranu będą realizowane, mimo zgody Moskwy na nowe sankcje.

Zestawy S-300 są jednym z hitów eksportowych rosyjskiego przemysłu obronnego. Po 1993 trafiły m.in. do Indii, Chin, Kazachstanu, Grecji i - prawdopodobnie - Syrii. Zostały również zamówione przez Wietnam, Wenezuelę i ponownie, w nowszej wersji, przez Kazachstan.

Tymczasem podpisana prawdopodobnie w 2007 transakcja z Teheranem ciągle nie może dojść do skutku. Według dostępnych, oficjalnych informacji, Iran nie zapłacił za S-300. Problemy stwarza również naprowadzenie radiowe (choć żaden z pozostałych klientów nie skarżył się na takie usterki).

Wszystko wskazuje więc na to, że podstawą opóźnienia w realizacji programu są przyczyny polityczne. Rosja liczy na realizację dużych kontraktów eksportowych w Iranie, z drugiej jednak strony - nie zamierza pomóc Teheranowi w staniu się kolejnym, regionalnym mocarstwem, wyposażonym w broń atomową.

Istotną rolę może odgrywać również sprzeciw Waszyngtonu, wspieranego oraz inspirowanego w tym przez Tel Awiw. Nowy prezydent USA zdecydował się na rezygnację z budowy elementów systemu antyrakietowego w Polsce i Czechach, jednocześnie, nie bez korelacji, podkreślając wolę współpracy z Kremlem dla rozwiązania kwestii irańskiego programu nuklearnego.

W ciągu ostatnich tygodni Moskwa i Waszyngton uzgodniły zarys nowych sankcji wobec Iranu, co będzie dyskutowane w najbliższym czasie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jednocześnie USA i Izrael ponowiły prośbę o nie sprzedawanie zestawów przeciwlotniczych S-300 Iranowi.

Michaił Margiełow, przewodniczący komisji spraw zagranicznych wyższej izby rosyjskiego parlamentu stwierdził jednak w wypowiedzi dla agencji Interfax, że Rosja dostarczy tę broń. Ewentualne sankcje nie mają bowiem dotyczyć już podpisanych umów.

Margiełow dodał, że dotyczy to również prac przy reaktorze atomowym w Busher. Oddanie elektrowni opóźnia się, a Rosjanie podają coraz to nowe terminy zakończenia prac. Obecnie podaje się, że ma to nastąpić w sierpniu bieżącego roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.