Rostiech ogłosił 2 grudnia 2024 rozpoczęcie prac nad projektem aerostatu stratosferycznego o dużej długotrwałości lotu. Ma on służyć do rozpoznania i retranslacji. Umowę o wspólnym projektowaniu systemu zawarło wchodzące w skład Rostiechu Dołgoprudienskoje Konstruktorskoje Biuro Awtomatiki (DKBA) i Moskiewski Państwowy Uniwersytet Techniczny (MGTU) im. N. Je. Baumana. Z jego strony w programie weźmie udział Młodzieżowy Ośrodek Inżynierski.
Umowa dotyczy opracowania swobodnie latającego systemu balonowego. Ma on pozostawać na dużej wysokości przez długi czas. Balony będą wyposażone w zautomatyzowany pneumatyczny system równoważenia, który ma regulować ciśnienie wewnątrz powłoki, utrzymując jej kształt i wysokość w odpowiedzi na zmiany temperatury zewnętrznej i ciśnienia. Jest to niezbędną cechą długotrwałych misji obserwacyjnych.
Głównym celem programu jest opracowanie balonu na uwięzi o pojemności do 5000 m3. Platforma ta zostanie wyposażona w system zasilania i wyciągarkę, aby zapewnić bezpieczne i wydajne działanie na dużych wysokościach. Ma operować na granicy stratosfery.
Balony obserwacyjne i retranslacyjne są znacznie tańsze w produkcji i eksploatacji niż satelity i cięższe od powietrza obiekty latające w atmosferze. Mogą monitorować granice, śledzić ruchy przeciwnika i zapewniać łączność na rozległych obszarach.
Więcej o rosyjskich aerostatach w RAPORT-wto 12/2024.