Według raportu przekazanego przez Jeana-Marie Bockela prezydentowi Macronowi zaleca się drastyczne ograniczenie obecności wojskowej w Afryce. Jest to zgodne z linią wyznaczoną przez Pałac Elizejski, który już w lutym 2023 zakładał rekonfigurację obecnego systemu przy jednoczesnym wzmocnieniu logiki partnerstwa z lokalnymi siłami zbrojnymi.
Paryż zamierza ograniczyć liczbę wojsk francuskich rozmieszczonych w Afryce (z wyjątkiem Dżibuti, które objęte jest strategią dla Indo-Pacyfiku) z 2300 do zaledwie 600 żołnierzy (300 w Czadzie, 100 w Gabonie, 100 w Wybrzeżu Kości Słoniowej i 100 w Senegalu). W październiku szef sztabu sił zbrojnych gen. Thierry Burkhard podczas przesłuchania w Senacie po raz kolejny uzasadnił rozwój sytuacji.
– W Afryce nasz poprzedni system był skuteczny, ale w pewnym momencie zachwiała się równowaga. Dlatego przekształcamy naszą obecność i struktury dowodzenia, w szczególności poprzez utworzenie dowództwa w Afryce. Trwająca reorganizacja już przynosi efekty – powiedział Burkhard.
Minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu na łamach dziennika L’Opinion z 27 listopada poinformował, że jeśli Francuzi zmniejszą swoją liczebność w Afryce, wzmocnią obecność na innych szerokościach geograficznych, w szczególności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ramach porozumienia w dziedzinie współpracy obronnej podpisanego w 2008 francuskie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich liczą od 650 do 700 żołnierzy.
Mają do dyspozycji bazę morską i bazę lotniczą nr 104 w Al Dhafra, w której stacjonuje sześć samolotów wielozadaniowych Rafale z eskadry myśliwskiej Escadron de chasse 1/7 Provence.
Natomiast 5. Pułk Kirasjerów ma koszary w mieście Zajid, 65 km od Abu Zabi. Jednostka ta składa się ze szwadronu dowodzenia i logistyki, szwadronu mającego w uzbrojeniu 16 czołgów Leclerc, pododdziału piechoty wyposażonego w pojazdy opancerzone VBCI i artylerii wyposażonej w pięć ahs CAESAR. Paryż rozważa wzmocnienie tamtejszego kontyngentu. Minister Lecornu zaznaczył, że w 2025 Francja na stałe rozmieści kompanię piechoty – około stu żołnierzy – wzmacniając tym samym 5. Pułk Kirasjerów.
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych umowa z ZEA skupia się na trzech głównych obszarach: wspieraniu francuskich operacji w regionie, rozwijaniu współpracy z siłami partnera oraz zapewnianiu bazy szkoleniowej dla żołnierzy z Francji kontynentalnej i zagranicznych kontyngentów. Ten ostatni punkt ma na celu doskonalenie ich umiejętności i przystosowanie żołnierzy do działania w wymagającym środowisku takim jak obszary pustynne i zurbanizowane na Bliskim Wschodzie .