Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy sprzęt dla Balic

Służby państwowe, Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 18 grudnia 2024

Wczoraj, 17 grudnia 2024, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przekazał Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej sprzęt o wartości ponad 1 mln zł, który ma być wykorzystywany w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Przekazany Straży Granicznej przez wojewodę małopolskiego specjalistyczny sprzęt ma pozwolić na wzrost bezpieczeństwa podróżnych, pracowników MPL Kraków-Balice i realizujących swoje zadania funkcjonariuszy SG / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Wśród przekazanego placówce Straży Granicznej na balickim lotnisku sprzętu znalazły się: produkowany przez Med-Eng kombinezon przeciwwybuchowy EOD 10 E wraz z odzieżą ochronną, bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny CSL Dragon 50-40 DRG wraz z materiałami eksploatacyjnymi oraz 7 kojców i bud dla psów służbowych Straży Granicznej, służących na terenie lotniska.

Krajowa Administracja Skarbowa otrzymała natomiast fabrycznie nowy hybrydowy samochód osobowy Peugeot 308 SW Allure oraz 2 kojce i budy dla psów służbowych.

Specjalistyczny sprzęt ma wspomagać służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej i zapewniać najwyższe standardy bezpieczeństwa pasażerom balickiego lotniska.

Rozwiązania techniczne zastosowane w kombinezonie przeciwwybuchowym EOD 10 E zapewniają osłonę m.in. przed działaniem fali uderzeniowej, swobodę ruchów pirotechnika, a także jego komfort termiczny. Dotychczas placówka dysponowała kombinezonem przeciwwybuchowym starszego typu, dlatego konieczny był zakup nowocześniejszego wyposażenia.
Bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny CSL Dragon 50-40 DRG umożliwia zdalną neutralizację przedmiotów mogących zawierać urządzenie wybuchowe. Ze względu na właściwości bezodrzutowe wyrzutnika i jego konstrukcję, możliwy jest jego montaż na robotach pirotechnicznych będących w dyspozycji placówki SG w MPL Kraków-Balice.

Przekazany służbom celnym samochód ma umożliwić efektywne przemieszczanie się funkcjonariuszy w obszarze części pasażerskiej balickiego lotniska, w okolicy nowo wybudowanego terminalu cargo i na wojskową płytę postojową, co ma poprawić stały dozór terenu przejścia granicznego.

9 kojców z budami dla psów służbowych wykorzystywanych na balickim lotnisku przez placówkę Straży Granicznej i Oddział Celny Portu Lotniczego Kraków-Balice ma zaś przyczynić się do zapewnienia wysokiego dobrostanu psów służbowych. Każdy z kojców stanowi oddzielną, ogrodzoną po bokach i zadaszoną przestrzeń do okresowego lub stałego przetrzymywania czworonogów. Kojce zostały zainstalowane w nowym miejscu, uwzględniającym uruchomienie terminala cargo, który ma być oddany do użytku w 2025.

Na lotniskach całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty są poważnym źródłem zagrożenia bezpieczeństwa. Każdy z nich stanowi potencjalne zagrożenie bombowe i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, niejednokrotnie narażających własne zdrowie i życie. Tylko od 1 stycznia do 15 grudnia 2024 na balickim lotnisku podjęto 235 działań minersko-pirotechnicznych, w tym 57 z użyciem kombinezonu przeciwwybuchowego.




Galeria



Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.