Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fińska, rozpoznawcza CASA C-295M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 maja 2010

Lockheed Martin kosztem ok. 100 mln USD stworzy na zamówienie Finlandii rozpoznawczo-obserwacyjną wersję samolotu transportowego CASA C-295M.

Jeden z dwóch wykorzystywanych obecnie przez fińskie wojska lotnicze samolotów transportowych CASA C-295M / Zdjęcie: Ilmavoimat

W 2006 Finowie zdecydowali się na zakup 2 hiszpańskich samolotów transportowych, z opcją na 5 kolejnych. 5 maja bieżącego roku ogłoszono, że Helsinki podpisały z EADS umowę o zakupie kolejnych C-295M, za 137,6 mln Euro, co może świadczyć o pełnym wykorzystaniu wcześniejszej opcji.

Dodatkowo 2 dni temu Lockheed Martin poinformował o uzyskaniu zamówienia na przebudowę samolotu (lub samolotów) na maszyny obserwacyjno-rozpoznawcze. Dotychczasowe informacje świadczą o tym, że zmodernizowana maszyna będzie wykorzystywana do śledzenia sytuacji na lądzie lub wodzie, dzięki radarowi pokładowemu i głowicy opto-elektronicznej.

Architektura systemu ma być jednak otwarta i przystosowana do ewentualnego rozszerzenia spektrum zadań. Wartość kontraktu wyceniono na ok. 100 mln USD. W prace będą zaangażowane Patria Oy, Rockwell Collins, DRS Technologies, Applied Signal Technology, AdamWorks i L3 Communications.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.