W Spaceport America w Nowym Meksyku w USA 19 grudnia 2024 zakończyła się kolejna faza testów stratosferycznego bsl PHASA-35 High Altitude Pseudo Satellite (HAPS). Samolot zasilany energią słoneczną zademonstrował swoje możliwości, osiągając wysokość przekraczającą 20 km. Lot w stratosferze trwał 24 godziny. Następnie bezzałogowiec wylądował i mógł być przygotowywany do kolejnej misji. Gotowość do niej uzyskał dwa dni później.
Rozpiętość skrzydeł PHASA-35 to 35 m (stąd oznaczenie). Jego masa wynosi 150 kg. Bezzałogowiec może potencjalnie pozostawać w stratosferze nawet 12 miesięcy. W świetle dziennym jego napęd jest zasilany przez ogniwa fotowoltaiczne, które jednocześnie ładują akumulatory wykorzystywane do zasilania napędu w nocy.
Bsl PHASA-35 może wykonywać misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze. Jego twórca – BAE Systems, twierdzi że już niedługo będzie możliwe jego użycie operacyjne.
PHASA-35 był pierwotnie rozwijany przez grupę projektantów, którzy wcześniej konstruowali bsl Zephyr w ramach Qinetiq. W 2012 projekt został sprzedany Airbus Defence and Space, a tworzący go inżynierowie założyli przedsiębiorstwo Prismatic. W 2019 zostało ono przejęte przez BAE Systems. Wcześniej, w 2017 został oblatany demonstrator technologii w skali jeden do czterech – PHASE-8. Prototyp PHASA-35 wykonał pierwszy lot 17 lutego 2020 roku na poligonie Woomera w Australii.