Turcja rozpoczyna budowę portu kosmicznego w Somalii. Ma on służyć do wynoszenia satelitów przez cywilne rakiety nośne i testowania wojskowych rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Budowa i uruchomienie tego obiektu ma przynieść Somalii duże korzyści, gdyż stworzy nowe miejsca pracy i zwiększy dochody gospodarki. Ogłosił to prezydent Somalii, Hassan Sheikh Mohamud. Nie ujawnił jednak lokalizacji kosmodromu.
Umieszczenie ośrodka kosmicznego w Somalii ma wiele zalet ze względu na położenie względem równika. Umożliwia bowiem efektywne umieszczanie satelitów na orbitach wokółziemskich. Jednocześnie kosmodrom nie powinien stwarzać zagrożenia dla terenów zamieszkanych, gdyż elementy wystrzeliwanych rakiet będą spadać do Oceanu Indyjskiego.
Na początku 2021 Turcja ogłosiła 10-letni program kosmiczny. Obejmuje on budowę portu kosmicznego i opracowywanie rakiet nośnych o dużych możliwościach. Turcja chce bowiem budować bazy satelitarne, a nawet wysyłać misje na Księżyc.
Kosmodrom w Somalii będzie ściśle powiązany z rozwojem technologii wojskowych. Jak ogłoszono w Ankarze, powstanie tam także poligon rakietowy do testowania nowych produktów. W ten sposób Turcja de facto uzyska bazę wojskową zlokalizowaną na Rogu Afryki, w pobliżu którego przebiega jeden z najważniejszych morskich szlaków handlowych.
Program budowy ośrodka kosmicznego jest częścią szerszej strategii Turcji. Ma ona na celu zacieśnienie więzi z Somalią – państwem, które podnosi się po dekadach wojen klanowych i stara się odbudować gospodarkę oraz struktury zarządzania. W Somalii już znajduje się największa zagraniczna baza szkoleniowa wojsk Turcji. Ankara szkoli też siły bezpieczeństwa tego afrykańskiego państwa i dostarcza mu pomoc.wojskową.