Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przetarg na śmigłowce dla LPR nadal unieważniony

Strategia i polityka, Lotnictwo cywilne, 08 grudnia 2007

Po wczorajszej decyzji sądu okręgowego w Warszawie w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje o stanie przetargu na 23 śmigłowce EMS dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dziś AgustaWestland opublikowała wyjaśnienie w tej sprawie.

W toku postępowania prawnicy AgustaWestland złożyli 10 protestów odnoszących się do przetargu. Zostały one połączone przez Urząd Zamówień Publicznych w 3 grupy dla usprawnienia postępowań. Najważniejsze z nich dotyczy protestów nr 9 i 10. Sprawa ta została rozpatrzona przed UZP 13 listopada, i w rezultacie przetarg został w całości unieważniony (Resort zdrowia ma anulować przetarg na śmigłowce dla LPR). Decyzja ta obowiązuje, choć została zaskarżona przez Ministerstwo Zdrowia (Skarga MZ rządu PiS na anulowanie przetargu śmigłowcowego). Skarga ma zostać rozpatrzona 8 stycznia 2008 przez sąd okręgowy w Warszawie, który wyda ostateczny wyrok.

Drugie postępowanie dotyczy protestów nr 1 - 6. Protesty te zostały pierwotnie oddalone przez UZP 2 października, a rozprawa odbyła się przed sądem okręgowym w Warszawie 26 listopada, przy czym odroczono ogłoszenie wyroku. Wyrok został ogłoszony wczoraj (6 grudnia) i protesty te zostały oddalone.

Trzecie postępowanie dotyczy protestów nr 7 i 8. Protesty te zostały pierwotnie oddalone przez UZP 19 października, a rozprawa odbędzie się przed sądem okręgowym 18 grudnia.

W swym oświadczeniu AgustaWestland przyznaje, że LPR pilnie potrzebuje nowych śmigłowców. Zdaniem jej przedstawicieli, dostawa tych śmigłowców mogłaby zostać zrealizowana dużo wcześniej, gdyby przetarg został przeprowadzony w sposób poprawny i z zachowaniem zasad konkurencyjności. UZP potwierdził 13 listopada niewłaściwy sposób przeprowadzenia przetargu, unieważniając postępowanie.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia z błahej przyczyny odrzuciło ofertę polskiego producenta - PZL Świdnik. Później zaś faworyzowało ofertę jednego z dostawców zagranicznych - Eurocoptera (Układ Eurocoptera). Postępowanie przeprowadzono tak, by tylko jego oferta spełniała warunki przetargu. Nie uwzględniano protestów PZL Świdnik i AgustaWestland stosując liczne kruczki formalne (Zawiadomienie o możliwym przestępstwie w przetargu na śmigłowce dla LPR). W efekcie tak ustawionego przetargu wybrano faworyzowany od początku z przyczyn pozamerytorycznych śmigłowiec EC135.

PZL Świdnik i AgustaWestland oczekują obecnie na jak najszybsze ogłoszenie nowego przetargu, który zostanie przeprowadzony na uczciwych i konkurencyjnych zasadach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra