Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy rok lotów kosmicznych

Astronautyka, 03 stycznia 2025

W 2024 organizacje z całego świata – państwowe i prywatne – zrealizowały 259 lotów kosmicznych. Do rekordowego wyniku przyczyniła się przede wszystkim SpaceX Elona Muska. Jego rakiety Falcon w 2024 wykonały więcej misji orbitalnych niż wszystkie inne rakiety na świecie razem wzięte. Wystartowały łącznie 132 misje Falcon 9 i dwie Falcon Heavy. Dzięki temu USA odnotowały łącznie 154 starty orbitalne.

Na drugim miejscu w 2024 uplasowały się Chiny. Zrealizowały 68 misji orbitalnych. 7 z nich wykonały rakiety CZ-2C, 9 CZ-2D, 2 CZ-2F/G, 8 CZ-3B, 4 CZ-4B, a 2 CZ-4C wystrzeliwane z ośrodków Jiuquan, Taiyuan i Xichang.

Rosyjska rakieta nośna Angara po raz pierwszy startuje z kosmodromu Wostocznyj / Zdjęcie: Roskosmos

Znacznie w tyle pozostała Rosja. Wykonała ona w 2024 tylko 17 startów orbitalnych. 15 z nich zrealizowały rakiety Sojuz, a pozostałe dwa nowsze rakiety Angara. Jedna z nich po raz pierwszy wystartowała z kosmodromu Wostocznyj.

7 startów na orbitę zrealizowała Japonia. 3 misje wykonały nowe rakiety H3, a 2 starsze H-IIA. Dwa starty wykonały rakiety KAIROS (Kii-Based Advanced and Instant Rocket System) komercyjnego operatora Space One. Ich ładunki nie dotarły jednak na zaplanowane orbity.

Tuż za Japonią uplasowały się Indie, których rakiety nośne startowały 5 razy. 3 misje wykonały Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), a po jednej Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) Mk.II i Small Satellite Launch Vehicle (SSLV).

Cztery udane starty orbitalne odnotował Iran. Po dwie misje zrealizowały rakiety Qaem-100 i Simorgh. W grudniu lot tej drugiej rakiety odbył się z eksperymentalnym górnym stopniem Saman-1.

Po zakończeniu w 2023 misji przez rakiety Ariane 5 bardzo ograniczoną liczbę startów orbitalnych zrealizowała europejska Arianespace. Jeden z nich wykonała nowa rakieta Ariane 6, a dwa kolejne mniejsze rakiety rodziny Vega. W tej sytuacji Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) musiała korzystać z usług komercyjnych (głównie SpaceX), by umieszczać na orbitach swe satelity.

Pod koniec maja nieudaną próbę startu z satelitą rozpoznawczym Malligyong-1-1 podjęła Korea Północna.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.