Kilka dni temu w garnizonie Hrvatska Kopnena Vojska (wojsk lądowych Chorwacji) w Našice odbyła się uroczystość przekazania wojsku pierwszych czterech bwp M2A2 ODS Bradley. Ich odbiorcami stali się żołnierze 1. oklopno-mehanizirana bojna Sokolovi (1. batalionu zmechanizowanego Sokoły), który wchodzi w skład Gardijska oklopno-mehanizirana brigada (Brygady Pancerno-Zmechanizowanej Gwardii). W ceremonii wziął m.in. udział wicepremier i minister obrony narodowej Ivan Anušić.
Dostarczenie pojazdów wojsku jest efektem umowy ze stycznia 2022. Wówczas Chorwacja zawarła porozumienie z USA w sprawie zakupu 89 używanych Bradleyów. Pojazdy wyceniono na 196,4 mln USD netto, z czego 51,2 mln USD pokrywa rząd USA, a pozostałą kwotę zapłacą Chorwaci. Płatności zaplanowano na lata 2022-2027.
Spośród 89 wozów w odmianie M2A2 ODS 62 bwp zostaną przywrócone do statusu operacyjnego, co oznacza ich remonty. Pozostałe będą służyć do szkolenia i jako źródło części zamiennych. Dostawy nowych bwp do 1. batalionu mają być kontynuowane i zakończyć się w 2026. Do końca 2026 mają się więc zakończyć remonty pojazdów.
Pierwsze Bradleye zostały dostarczone do Chorwacji w grudniu 2023. Pojazdy są remontowane siłami lokalnego przemysłu z wiodącą rolą spółki Đuro Đaković Specijalna vozila (ĐĐSV). W 2024 przedsiębiorstwo zdołało wyremontować 8 pojazdów, z których połowę właśnie przekazano armii. Kolejne 4 powinny trafić w ręce żołnierzy do końca stycznia. Do tej pory na remonty w ĐĐSV dostarczono już 44 bwp. 14 stycznia ruszyło szkolenie załóg chorwackich Bradleyów. Potrwa do 12 marca. Kurs szkoleniowy na nowym sprzęcie odbywa się pod okiem instruktorów z BAE Systems.
Równolegle prowadzone są szkolenia personelu obsługowego. W pierwszym kursie wyszkolono do obsługi technicznej Bradleyów 12 mechaników. Kurs trwał między 30 października a 20 grudnia 2024. Niedawno zaczęła się druga tura szkolenia. Potrwa od 7 stycznia do 5 marca br. Łącznie instruktorzy z BAE Systems w czterech turach wyszkolą 49 mechaników.
Przy tej okazji minister Anušić ogłosił, że w tym roku finalnie udało się zaplanować poziom wydatków obronnych na poziomie 2% PKB spełniając wymóg NATO. Z tych środków 29% ma zostać wydanych na programy modernizacyjne (Chorwacja zatwierdziła zakup Bradleyów, 2022-01-28).