Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot pokładowego F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 czerwca 2010

6 czerwca z bazy lotniczej w Fort Worth wystartował do swojego pierwszego lotu prototyp F-35C, samolotu pokładowego dla US Navy.

Start F-35C. </span>Za sterami zasiadł Jeff Knowles, pilot testowy producenta, wcześniej latający na pokładowych F-14. Był również szefem pilotów testowych programu F-117 / Zdjęcie: Lockheed Martin

Przedstawiciele Lockheed Martina poinformowali o wydarzeniu wczoraj. Poinformowali jednocześnie, że lot rozpoczął się o 11.46 czasu miejscowego, trwał 57 minuty i zakończył się sukcesem.

W odróżnieniu od standardowego F-35A, wariant pokładowy ma wzmocnione podwozie i strukturę płatowca. Zabiera jednak nieco mniej uzbrojenia. Samoloty te zastąpią myśliwsko-bombowe F/A-18 Hornety, choć - ze względu na opóźnienie programu - w wolniejszym tempie, niż pierwotnie przewidywano (zobacz: Hornety będą dłużej służyć).

Niedzielny lot oznacza, że producent dysponuje już prototypami wszystkich głównych wersji samolotu. To bardzo pozytywna wiadomość dla klientów Lockheed Martina. Oblot F-35C stwarza również nadzieję na dotrzymanie najnowszego terminu dostaw pierwszych samolotów seryjnych dla US Navy, co ma nastąpić w 2012. Pierwsze misje bojowe z udziałem pokładowych Lightningów II mogą odbyć się w 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.