Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

38. Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych

Modelarstwo, 12 lutego 2025

Podobnie, jak w latach ubiegłych Osiedlowy Dom Kultury Puchatek w Sanoku otworzył swoje podwoje dla miłośników modelarstwa. W dniach  25 stycznia – 8 lutego 2025 zorganizowano tam 38. Podkarpacki Konkurs Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych, połączony z wystawą. Impreza była okazją nie tylko do rywalizacji między modelarzami indywidualnymi i zrzeszonymi w klubach, ale przede wszystkim miejscem do zaprezentowania zwiedzającym swojego majstersztyku w wykonanym modelu czy dioramy i przekazaniu określonej wiedzy z zakresu historii, techniki i materiałoznawstwa.

Zdjęcia: Zygmunt Bąk - Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

W konkursie, w klasach dla modeli kartonowych i plastikowych oraz Dioramy – Figurki – Fantastyka, rywalizowano w trzech grupach wiekowych: młodzicy (do 13 lat), juniorzy (do 18 lat) i seniorzy (powyżej 18 lat). Każdy z uczestników, zgodnie z regulaminem miał prawo zgłosić do konkursu maksymalnie trzy modele w danej klasie, przy czym do oceny w konkursie wybrany zostanie najlepszy ze zgłoszonych modeli z zastrzeżeniem, że W konkursie nie mogą brać udziału modele, które w ubiegłych edycjach Konkursu w ogólnej punktacji zajęły 1.-2.-3. miejsce, dopuszcza się ich udział w wystawie.

Do rywalizacji konkursowej przystąpiło 47 modelarzy-wykonawców z Polski południowo-wschodniej, którzy zaprezentowali 182 modele redukcyjne i dioramy. Zgłoszone do konkursu modele komisja konkursowa wyznaczona przez organizatora oceniała wg. zasady: podoba się – nie podoba się.

Podczas uroczystego zakończenia konkursu każdy z modelarzy, niezależnie od przyznanego miejsca, otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową i tradycyjnie okazjonalny konkursowy pucharek. Były też dyplomy za uczestnictwo i przyznana głosami zwiedzających Nagroda Publiczności. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojej modelarskiej pasji.

W gronie fundatorów nagród obok głównego, tj. Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej – organizatora konkursu, znaleźli się Wydawnictwo Stratus z Sandomierza i sklep modelarski Arma Hobby Wojciech Bułhak z Warszawy. Ponadto nagrodę specjalną ufundował pan Konrad Kawa, a okolicznościowe pucharki i nagrody rzeczowe – modelarze Podkarpackiej Inicjatywy Wielbicieli Kartonowych Obiektów (PIWKO) z  Rzeszowa i Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych Galicja z Krosna. Natomiast Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego przyznał dla dwóch modelarzy-uczestników konkursu wyróżnienia za wykonane modele samolotów trwale wpisanych w historię Szkoły Orląt zaprezentowanych na 38 Podkarpackim Konkursie Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych.

Organizatorzy konkursu, za pomocą plansz upamiętnili jubileusz 100. rocznicy powstania  Szkoły Orląt, której historia rozpoczęła się w Grudziądzu, gdzie 5 listopada 1925 z polecenia szefa Departamentu IV Żeglugi Powietrznej gen. bryg. Włodzimierza Zagórskiego utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa, której pierwszym komendantem został płk. pil. Roman Florer. 14 kwietnia 1927, OSL została przeniesiona z Grudziądza do Dęblina i od tej chwili Dęblin stał się głównym ośrodkiem wojskowego kształcenia lotniczego w Polsce do czasów nam współczesnych.

Do zobaczenia w 2026.

 




Galeria



Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.