Politechnika Krakowska i Aeroklub Krakowski podpisały porozumienie o współpracy. Będą wspólnie prowadzić badania, projekty architektoniczne, praktyki studenckie i rozwijać kompetencje studentów niezbędne do pracy w branży lotniczej. Partnerstwo zaowocuje też m.in. wspólnymi działaniami dla zrównoważonego gospodarowania lotniskiem w Pobiedniku Wielkim.
Aeroklub proponuje szeroki zakres wspólnych działań, które chciałby realizować z Politechniką Krakowską. Począwszy od kwestii prac badawczych i dyplomowych w obszarze lotnictwa poprzez pracę z dostępnymi w Aeroklubie jednostkami lotniczymi, wspólne działania wystawiennicze, promocyjne czy edukacyjne, a skończywszy na inwentaryzacji, skanowaniu i rozbudowie obiektów na terenie lotniska w Pobiedniku Wielkim. Architekci PK będą wspierać Aeroklub w pracy nad projektami budowy nowych obiektów oraz zagospodarowania zieleni na terenie lotniska.
Studenci Wydziału Mechanicznego PK będą mogli odbywać w Aeroklubie Krakowskim praktyki. Powstanie tam specjalne stanowisko dydaktyczne. Na uczelni natomiast prowadzone będą zajęcia z zakresu mechaniki lotniczej. Aeroklub zapewni pomoc techniczną w szerokim zakresie mechaniki silników lotniczych.
We współpracę z Aeroklubem zaangażuje się również Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK. W planach jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zaopatrzenia budynków Aeroklubu w energię elektryczną, ciepło i ciepłą wodę użytkową, instalacja bazujących na OZE układów wentylacji i klimatyzacji oraz wspólne działania mające na celu pozyskanie wykładowców i praktyków o wysokiej renomie, działających w obszarze transportu lotniczego oraz budowy i eksploatacji samolotów.
W porozumieniu, podpisanym wczoraj, 27 lutego 2025, w Sali Senackiej PK przez prorektora Politechniki dr hab. inż. arch. Tomasza Kapeckiego, prof. PK oraz prezesa zarządu Adriana Króla i wiceprezesa Rafała Głąba z Aeroklubu Krakowskiego, obie strony zadeklarowały także wspólne aplikowanie o środki krajowe i zagraniczne na działania podstawowe oraz badawczo-rozwojowe, jak również chęć organizacji szkoleń, wykładów otwartych czy wizyt technologicznych dla pracowników i studentów.