DRDO i Bhāratīya Nauśēnā (marynarka wojenna Indii) przeprowadziły kolejne strzelanie nowego indyjskiego pocisku przeciwokrętowego krótkiego zasięgu Naval Anti Ship Missle – Short Range (NASM-SR) ze śmigłowca. Próba odbyła się na poligonie Chandipur pod koniec lutego. Efektor wystrzelono ze śmigłowca Sea King 42B należącego do indyjskiej marynarki.
Pocisk odpalono w kierunku małej jednostki pływającej znajdującej się na granicy maksymalnego zasięgu NASM-SR. Głowica naprowadzająca pocisku została zablokowana na celu dopiero po wystrzeleniu, wykorzystując w czasie lotu w rejon celu łącze danych do komunikacji ze śmigłowcem.
Obraz z głowicy naprowadzającej był transmitowany do załogi śmigłowca. Po zbliżeniu się w rejon celu załoga wskazała NASM-SR najmniejszy z kilku znajdujących się w tamtym obszarze obiektów. Cel został trafiony z zakładaną precyzją. Test miał zrealizować wszystkie zaplanowane cele.
Próba udowodniła potencjał NASM-SR do działania z człowiekiem w pętli decyzyjnej (man-in-the-loop), funkcjonowanie dwukierunkowego łącza danych i innych podzespołów pocisku. To m.in. indyjskiej konstrukcji układ nawigacji bezwładnościowej (INS) oparty na żyroskopie światłowodowym, głowica naprowadzająca pracująca w podczerwieni, moduł awioniki, siłowniki elektromechaniczne i głowica bojowa (penetrująco-burząca). Pocisk jest napędzany przez dwustopniowy silnik rakietowy.
NASM-SR to pocisk o masie ok. 380 kg, z czego ok. 100 kg przypada na głowicę bojową. Ma on 3,6 m długości i 0,3 m średnicy. Jego zasięg maksymalny to ok. 55 km. Może poruszać się z prędkością rzędu Ma0,8 w trybie sea skimmer. Pocisk jest rozwijany w Indiach co najmniej od 2018 (Kolejne próby NASM-SR, 2023-11-22).