Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ROBIN wsparciem inżynieryjnym Armée de terre

Bezzałogowce, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 marca 2025

Według serwisu Zone Militaire francuskie wojska lądowe planują nabyć do sześćdziesięciu robotów ROBIN dla jednostek inżynieryjnych. Francuska agencja uzbrojenia DGA rozpoczęła konkurencyjny proces zamówień publicznych na dostawę tych ciężkich robotów, zaprojektowanych do badania i neutralizowania podejrzanych obiektów, w szczególności improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).

Jedną z propozycji w programie ROBIN jest system ROCUS oferowany przez CNIM na bazie estońskiego robota THeMIS / Zdjęcie: CNIM Systèmes Industriels

System ROBIN jest klasyfikowany jako ciężki robot o masie przekraczającej 1500 kg. Ma on uzupełniać istniejące systemy robotyczne, tj. MINIROGEN (Mini Robot du Génie) i SRGR, który bazuje na platformie Nerva XX koncernu KNDS France.

Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu wykonawcy powinni dysponować wiedzą specjalistyczną w zakresie rozwoju ramion robotycznych, w szczególności zapewnieniem minimalnego ich udźwigu wynoszącego 50 kg i wysięgu o długości 3 m. Wymagania te spełnia już jednak kilka przedsiębiorstw, np. CNIM, Soframe i KNDS Robotics.

System ROBIN złożony będzie ze zdalnie sterowanego pojazdu zdolnego do działania w odległości kilkuset metrów od operatora. Będzie wyposażony w systemy obserwacyjne i łączności oraz ramię badawcze z wielofunkcyjnym zespołem narzędzi. Do zadań robota należeć będzie usuwanie materiałów pokrywających zakopany obiekt, umożliwiając wstępną analizę. Jeśli obiekt stanowić będzie zagrożenie, robot będzie w stanie go wyciągnąć i przenieść z dala od głównej trasy (np. przemarszu wojsk).

ROBIN będzie współpracował z wielozadaniowym pojazdem opancerzonym VBMR Griffon. Będzie on holowany za transporterem na odległość kilkuset metrów z prędkością do 30 km/h. W scenariuszach operacyjnych będzie transportowany głównie na przyczepie ciągnionej przez Griffona. Z około sześćdziesięciu jednostek ROBIN dwadzieścia zostanie wyprodukowanych bez ramienia badawczego. Zamówienie obejmuje również usługi wsparcia i dostawę części zamiennych.

Potencjalnym ROBIN-em może stać się ROCUS (Route Clearance Unmanned System) zaproponowany przez CNIM Systèmes Industriels. Bazuje on na bezzałogowcu THeMIS estońskiej Milrem Robotics. Można nim sterować zdalnie z odległości do 500 m, a jego ramię zdolne jest do uniesienia 100 kg na 4-metrowym zasięgu. Mankamentem może okazać się konfiguracja gąsienicowa (Griffon jest kołowy). Innym kandydatem jest Fardier MK II, który został zaprezentowany przez Soframe na ostatnich targach Eurosatory. Ten 3,5-tonowy pojazd na podwoziu 4x4 jest holowany i zdalnie sterowany podczas zadań rozminowywania w niebezpiecznych obszarach.

Trzecim potencjalnym kandydatem może być Centurio Pioneer, opracowany przez KNDS France Robotics i bazujący na systemie Phobos przedsiębiorstwa Sogeclair. Zaprojektowany do operacji Counter-IED (C-IED), jest zdalnie sterowanym systemem zdolnym do kopania i identyfikowania podejrzanych obiektów. Pioneer jest wyposażony w 3-metrowe ramię hydrauliczne zdolne do unoszenia przedmiotów do 100 kg, wyposażone w wymienne narzędzia, w tym łyżkę koparkową (Porozumienie DROIDE, 2025-02-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.