Konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 i Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 zakończyło próby bezzałogowego statku latającego, które potwierdziły spełnienie wymagań Zamawiającego. WZL-2 przygotowują się do odbioru pierwszych zestawów Wizjerów przez Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe.
Umowa na 25 zestawów bsl Wizjer (1 zestaw to 4 bezzałogowce) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, wartości 174 mln brutto, została podpisana w grudniu 2021. Umowa zawiera prawo opcji, które przewiduje pozyskanie systemu komputerowego do szkolenia teoretycznego (CBT) i systemu zarządzania szkoleniem (SZS). Terminy dostaw przewidziano na lata 2024-2027.
Bsl Wizjer został opracowany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Skonstruowano go w układzie latającego skrzydła z napędem elektrycznym i śmigłem pchającym. W strukturze zastosowano kompozyty węglowo-epoksydowe. Masa całego systemu w wersji przenoszonej w plecakach nie przekracza 50 kg, natomiast masa startowa bsl wynosi 13 kg. Bezzałogowiec startuje automatycznie z wykorzystaniem kompozytowej wyrzutni startowej oraz wykonuje manewr lądowania w trybie automatycznym wykorzystując przy tym spadochron oraz poduszkę powietrzną.
Prędkość lotu Wizjera to 65-140 km/h, wysokość działania od 100 do 1000 metrów, a maksymalny pułap lotu to 4000 m. Maksymalny zasięg operacyjny wynosi 35 km, a długotrwałość lotu – powyżej 3 h. Przygotowanie bsl do lotu zajmuje poniżej 15 minut.
Wizjer przeznaczony będzie do prowadzenia działań, na potrzeby Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT), w tym wykrycia, rozpoznania, identyfikacji i wskazywania współrzędnych obiektów, z użyciem głowic optoelektronicznych. Ponadto bsl realizować ma zadania związane ze wskazywaniem celów i określaniem danych do rażenia ogniowego, oceną skutków uderzeń oraz wsparciem działań w zakresie ochrony wojsk.