Eurosatory stała się okazją do publicznej ekspozycji najnowszej postaci systemu ochrony osobistej i oporządzenia niemieckiego projektu wyposażenia żołnierza przyszłości Infanterist der Zukunft (IdZ) - Enhanced System (ES).
W IdZ-ES, rozwijanym pod egidą Rheinmetall Defence Electronics, opracowaniem komponentu odzieży, oporządzenia i ochrony indywidualnej zajmuje się Blücher System GmbH, wcześniej (przed wejściem w skład grupy Blücher) znany pod nazwą Texplorer GmbH.
Kamizelka ochronna IdZ pełni rolę wykraczającą poza sferę ochrony balistycznej użytkownika przed pociskami i odłamkami za pomocą wkładów miękkich i dwóch twardych, które okrywają przód i tył korpusu ciała. Jest zintegrowana z funkcją oporządzenia i stanowi powierzchnię nośną dla zestawu ładownic i kieszeni doczepianych do niej systemem taśm montażowych. Z punktu widzenia systemu żołnierza przyszłości istotne jest natomiast to, że stanowi ona również platformą nośną dla większości komponentów elektronicznych zestawu narzędzi wchodzących w jego skład.
Konstrukcja kamizelki jest wciąż udoskonalana i jej obecna postać różni się od wcześniejszych pokazywanych publicznie. Inaczej rozwiązano w niej system szybkiego wypięcia, który jest teraz uruchamiany pociągnięciem specjalnego uchwytu, a nie jak wcześniej rozpięciami klamer. Najciekawszą jednak nowością jest sposób wygospodarowania miejsca na podzespoły elektroniki IdZ, takie jak komputer, podzespoły łączności, nawigacji i baterie mocowane na plecach kamizelki. Chowają się one w przestrzeni pomiędzy dwiema pionowymi szynami i zawieszonym na nich, oddalonym od pleców kamizelki, płaskim panelem. Jest on demontowalny i można do niego bezpośrednio doczepiać np. plecak. Warto przypomnieć, że system nośny kamizelki opiera się na pasie za pomocą elastycznego teleskopowego stelaża.
W części plecowej kamizelki ochronno-oporządzeniowej IdZ-ES jest przykryta panelem i pomiędzy szynami przestrzeń na komponenty elektroniki systemu, m.in. komputer, baterie, narzędzie łączności i nawigacji
Najnowsza wersja systemu ochronno-oporządzeniowego IdZ-ES istnieje w dwóch wersjach, dla dwóch grup użytkowników: Alpha i Zulu. Alpha przeznaczona jest dla piechoty zmechanizowanej, powstała z założeniem silnego zintegrowania komponentów ją tworzących i została zapewne pomyślana jako wersja podstawowa. Zulu ma trafić do żołnierzy wojsk specjalnych, spadochronowych i górskich, a wyróżnia się większą modułowością, np. mocowanie panelu tylnego jest wzbogacone o system szybkiego wypięcia.
Konstrukcja systemu nośnego ochrony balistycznej, oporządzenia i zestawu elektroniki IdZ-ES ma objawić się w pełnej finalnej postaci na wystawie Future Soldier 2010 w październiku tego roku w czeskiej Pradze.
Zdjęcia: Adam Dubiel