Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oporządzenie IdZ-ES w nowej odsłonie

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 czerwca 2010

Eurosatory stała się okazją do publicznej ekspozycji najnowszej postaci systemu ochrony osobistej i oporządzenia niemieckiego projektu wyposażenia żołnierza przyszłości Infanterist der Zukunft (IdZ) - Enhanced System (ES).

</span>Zintegrowany system ochrony balistycznej i nośny oporządzenia i zestawu elektroniki IdZ-ES został ukazany zwiedzającym paryskim Eurosatory 2010 w jego najnowszej odsłonie, która wciąż jest udoskonalana

W IdZ-ES, rozwijanym pod egidą Rheinmetall Defence Electronics, opracowaniem komponentu odzieży, oporządzenia i ochrony indywidualnej zajmuje się Blücher System GmbH, wcześniej (przed wejściem w skład grupy Blücher) znany pod nazwą Texplorer GmbH.

Kamizelka ochronna IdZ pełni rolę wykraczającą poza sferę ochrony balistycznej użytkownika przed pociskami i odłamkami za pomocą wkładów miękkich i dwóch twardych, które okrywają przód i tył korpusu ciała. Jest zintegrowana z funkcją oporządzenia i stanowi powierzchnię nośną dla zestawu ładownic i kieszeni doczepianych do niej systemem taśm montażowych. Z punktu widzenia systemu żołnierza przyszłości istotne jest natomiast to, że stanowi ona również platformą nośną dla większości komponentów elektronicznych zestawu narzędzi wchodzących w jego skład.

Konstrukcja kamizelki jest wciąż udoskonalana i jej obecna postać różni się od wcześniejszych pokazywanych publicznie. Inaczej rozwiązano w niej system szybkiego wypięcia, który jest teraz uruchamiany pociągnięciem specjalnego uchwytu, a nie jak wcześniej rozpięciami klamer. Najciekawszą jednak nowością jest sposób wygospodarowania miejsca na podzespoły elektroniki IdZ, takie jak komputer, podzespoły łączności, nawigacji i baterie mocowane na plecach kamizelki. Chowają się one w przestrzeni pomiędzy dwiema pionowymi szynami i zawieszonym na nich, oddalonym od pleców kamizelki, płaskim panelem. Jest on demontowalny i można do niego bezpośrednio doczepiać np. plecak. Warto przypomnieć, że system nośny kamizelki opiera się na pasie za pomocą elastycznego teleskopowego stelaża.


W części plecowej kamizelki ochronno-oporządzeniowej IdZ-ES jest przykryta panelem i pomiędzy szynami przestrzeń na komponenty elektroniki systemu, m.in. komputer, baterie, narzędzie łączności i nawigacji

Najnowsza wersja systemu ochronno-oporządzeniowego IdZ-ES istnieje w dwóch wersjach, dla dwóch grup użytkowników: Alpha i Zulu. Alpha przeznaczona jest dla piechoty zmechanizowanej, powstała z założeniem silnego zintegrowania komponentów ją tworzących i została zapewne pomyślana jako wersja podstawowa. Zulu ma trafić do żołnierzy wojsk specjalnych, spadochronowych i górskich, a wyróżnia się większą modułowością, np. mocowanie panelu tylnego jest wzbogacone o system szybkiego wypięcia.

Konstrukcja systemu nośnego ochrony balistycznej, oporządzenia i zestawu elektroniki IdZ-ES ma objawić się w pełnej finalnej postaci na wystawie Future Soldier 2010 w październiku tego roku w czeskiej Pradze.

Zdjęcia: Adam Dubiel


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.