Departament Obrony USA powołał tymczasowy Komitet Bibliotek Akademickich składający się z doświadczonych liderów, edukatorów i profesjonalistów bibliotecznych z całego resortu. Mają zidentyfikować, książki szerzące niewłaściwe treści, a następnie pomóc zdecydować o ich ostatecznym losie. W ten sposób ma powstać rozszerzona lista książek, które powinny być zakazane w instytucjach wojskowych.
Zakaz ma dotyczyć głównie szerzenia ideologii lewicowych, w tym promowania dewiacji seksualnych i wybranych ras oraz tzw. różnorodności płciowej. Notatka służbowa z 9 maja 2025, podpisana przez pełniącego obowiązki zastępcy sekretarza obrony ds. personelu i gotowości Tima Dilla, wskazuje około 20 zakazanych tematów. Lista książek, które powinny zostać wycofane z instytucji wojskowych, ma powstać do 21 maja 2025.
Rozszerzenie akcji dotyczącej książek w bibliotekach wojskowych nastąpiło po tym, jak w zeszłym miesiącu Akademia Marynarki Wojennej otrzymała specjalne polecenie przejrzenia swoich zbiorów książek. W efekcie US Navy opublikowała listę prawie 400 książek, które wycofano z obiegu. Lista zawierała książki czarnoskórych autorów, takich jak Maya Angelou, a także czarnoskórych polityków, takich jak Bakari Sellers i Stacey Abrams. Krytycy działań Pentagonu zwracają uwagę, że na półkach biblioteki akademii pozostały dwa egzemplarze manifestu Adolfa Hitlera Mein Kampf.
Podobne kroki podjęła także akademia wojskowa w West Point. Również ona sporządziła listę książek, które naruszały polecenia Pentagonu. Tej listy jednak nie ujawniono. West Point odmówiła też komentarza na temat metodologii wyboru zakazanych książek, ani tego, kto podejmował decyzje w tej sprawie.
W USA zakazywanie publikowania, dystrybucji i udostępniania książek jest powszechne. Zakresy zakazów są różne w różnych stanach. Zależą też od tego, kto aktualnie sprawuje władzę. Najdalej idące zakazy dotyczą bibliotek.