Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czas na Błękitne Skrzydła

Imprezy branżowe, Ludzie, Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, Sporty lotnicze, 19 maja 2025

Przed nami wybór laureatów Błękitnych Skrzydeł za kolejny rok. Co roku przyznajemy 10 wyróżnień indywidualnych i 3 zespołowe. Mogą je otrzymać tylko osoby żyjące. Często przyznajemy też wyróżnienia specjalne – za wyjątkowe zasługi dla polskiego lotnictwa.

Laureaci Błękitnych Skrzydeł za 2023 / zdjęcie: AL Altair

Przypomnijmy, że Błękitne Skrzydła 2023 otrzymali:

Wyróżnienia indywidualne

Piotr Butowski. Dziennikarz. Światowej klasy specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego b. ZSRR i krajów powstałych po jego rozpadzie. Autor licznych książek i artykułów w prasie polskiej i zagranicznej, opisujących statki powietrzne i uzbrojenie radzieckie i rosyjskie.

Jerzy Filipiuk. Redaktor. Pracował w Dzienniku Polskim i Gazecie Krakowskiej, gdzie przez 40 lat relacjonował imprezy sportu samolotowego w kraju i za granicą. Dzięki niemu sport samolotowy i Aeroklub Krakowski gościli na pierwszych stronach gazet.

Mgr inż. Wojciech Jerzy Frączek. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, kierunku Lotnictwo (1985). Konstruktor, specjalista w zakresie konstrukcji i technologii lotniczych, w szczególności dotyczących zastosowania hybrydowych kompozytów polimerowych. Współtworzył szybowce ULS PW, PW-2 Gapa, PW-3 Bakcyl, PW-5 Smyk, PW-6U, AOS-71 i motoszybowiec doświadczalny AOS-H2.

Mgr inż. Jan Gawęcki. Absolwent Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej (1966), szybowcowy i samolotowy pilot doświadczalny, pilot komunikacyjny i kapitan w PLL LOT, instruktor lotniczy, ekspert w dziedzinie badania wypadków lotniczych.

Mjr pil. Arkadiusz Grzyb. Zastępca dowódcy 13. eskadry lotniczej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Zrealizował ewakuację medyczną drogą powietrzną obywateli polskich uprzednio przetransportowanych do Istres we Francji z prowincji Wuhan w Chinach. Brał udział w ewakuacji ludności z Kabulu po przejęciu władzy w Afganistanie przez Talibów.

Mgr Robert Naumiuk. Pomysłodawca i jeden z założycieli oraz pierwszy prezes Fundacji Smyki na Start. Fundacja od ponad 10 lat zajmuje się propagowaniem wśród dzieci i młodzieży idei modelarstwa, w szczególności szybowcowego, koncentrując się na polskiej konstrukcji szybowca PW-5 Smyk.

Kpt. Michał Piestrak. Dowódca Klucza Eksploatacji Samolotów C295M w Grupie Obsługi Technicznej statków powietrznych. Jest inżynierem pokładowym C295M (nalot 3175 h) z uprawnieniami instruktora, w tym instruktora zrzutów towarowych i personelu.

Instr. piI. mgr inż. Małgorzata Rutkowska. Pilot szybowcowy, samolotowy (licencja zawodowa i uprawnienia instruktora z uprawnieniem do szkolenia instruktorów) i śmigłowcowy (LPR), egzaminator państwowy. Promuje zasady bezpiecznego latania w środowisku lotniczym. Jest autorem materiałów szkoleniowych i artykułów o bezpieczeństwie w lotnictwie.

Marian Wieczorek. Pilot szybowcowy (posiadacz złotej odznaki z trzema diamentami) i samolotowy (wielokrotny medalista w lataniu precyzyjnym i rajdowym). Pilot liniowy samolotów Ił-62 i Boeing 767 (kapitan, a następnie instruktor i egzaminator). Sędzia międzynarodowy, kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwa świata i Europy. Wylatał ogółem ponad 24 000 h (w tym ok. 900 h na szybowcach).

Gen. bryg. Sławomir Żakowski. Odpowiadał za wdrażanie w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej nowych typów samolotów transportowych: M28 i C295M. Był pierwszym pilotem Sił Powietrznych, który wykonywał misje bojowe w Iraku i Afganistanu, wspierając PKW. Zajmował wysokie stanowiska w strukturach dowodzenia Sił Powietrznych i NATO.

Wyróżnienia zbiorowe

33. Baza Lotnictwa Transportowego. Jedyny w Siłach Powietrznych RP pododdział, którego personel latający realizuje zadania zarówno na samolotach, jak i śmigłowcach, wykonując loty w ramach Akcji Serce, dyżurów ASAR, czy wspierając TOPR w Tatrach. Załogi 33. BLTr realizują loty bojowe w rejony niebezpieczne (Irak, Afganistan, Libia, Liban, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, RŚA, Mali, Czad, Burkina Faso, Izrael), wspierając funkcjonowanie Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie. Obchodząca w ub. r. 60-lecie istnienia placówka kształci m.in. w kierunkach: technik lotniskowych służb operacyjnych i technik eksploatacji portów i terminali, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Czołowy ośrodek w Polsce zajmujący się szkoleniem pilotów i mechaników lotniczych, umożliwiający zdobycie licencji międzynarodowych.

Kandydatów do tego honorowego wyróżnienia może zgłosić każdy Czytelnik Skrzydlatej Polski. I nie tylko. Na propozycje czekamy do końca maja br. Można je przysyłać w dowolny sposób, najlepiej na adres e-mail: altair@altair.com.pl lub tradycyjnym listem na adres Redakcji. W każdym przypadku z uzasadnieniem i danymi kandydata.

Czekamy na zgłoszenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.