17 maja o 18:30 w hangarze samolotowym na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom 62. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, rozgrywanego w tym roku na prośbę Komisji Samolotowej Aeroklubu Polskiego w randze Mistrzostw Polski.
W tym roku organizowane przez Aeroklub Krakowski zawody połączone były bowiem z 68. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Seniorów i 53. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Juniorów.
W 62. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki połączonym z 68. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Seniorów Mistrzem Polski zwycięzcą i zdobywcą tytułu Mistrza Polski został Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, Wicemistrzem Polski został Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, II Wicemistrzem Polski Michał Bartler z Aeroklubu Stalowowolskiego, czwarte miejsce zajął Marcin Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, a piąte Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego.
W 53. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów zwyciężył Edward Gąsior z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, drugie miejsce zajął Borys Ziobrowski z Aeroklub Ziemi Lubuskiej, trzecie Michał Kaczor z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, czwarte Barbara Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, a piąte Bartosz Juszczak z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.
Puchar Przechodni dla Mistrza Polski Seniorów w Celności Lądowania zdobył Michał Wieczorek, a Puchar Przechodni Trenera Samolotowej Kadry Narodowej dla Najlepszego Juniora w Konkurencji Lądowań Precyzyjnych Igor Fałowski.
Podczas ceremonii wręczono też nagrodę dla najlepszej kobiety, którą otrzymała Esther Rimensberger ze Szwajcarii, dla najlepszego amatora, czyli osoby, która nigdy nie była klasyfikowana w Samolotowym Pucharze Polski w Lataniu Precyzyjnym, którą otrzymał Edward Gąsior z PANS Chełm i dla najmłodszego zawodnika, którą otrzymał Igor Fałowski z Aeroklubu Podhalańskiego.
Dodatkowo przyznano nagrody specjalne dla najlepszego zawodnika w konkurencji lądowań, ufundowaną przez Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, którą otrzymali Michał Wieczorek (w kategorii seniorów) i Igor Fałowski (w kategorii juniorów) oraz dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego, przyznaną Kamilowi Wieczorkowi przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Zawody rozgrywano od 15 do 17 maja 2025. W wzięło w nich udział 30 zawodników, w tym 11 juniorów. Wśród nich były 4 kobiety: 3 juniorki i 1 startująca wśród seniorów. Poza konkursem latał też jeden pilot z Aeroklubu Krakowskiego. Uczestnicy zawodów startowali na 14 samolotach Cessna 152, Aeroprakt A22, Reims Cessna F150L i Pipistrel Alpha Trainer.
Oficjalne otwarcie zawodów nastąpiło we czwartek, 15 maja o 07:45 w Izbie Pamięci Aeroklubu Krakowskiego. Tego samego dnia, pomimo zmiennej pogody, która prześladowała zawodników aż do końca imprezy, rozegrano pierwszą konkurencję nawigacyjną.
16 maja późnym popołudniem przeprowadzono konkurencję precyzyjnych lądowań, wykonując trzy serie lądowań: normalne, znad bramki i bez gazu, ale z możliwością wykorzystania klap. W sobotę rozegrano natomiast drugą konkurencję nawigacyjną.
Starty i lądowania do wszystkich konkurencji odbywały się na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.
Kierownikiem Zawodów był Roman Matyjewicz z Aeroklubu Krakowskiego, Route Plannerem Krzysztof Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ, Sędzią Głównym trener Kadry Narodowej Wojciech Władyka z Nowego Sącza, a Przewodniczącym Jury Marian Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego.
W zawodach brali udział piloci z aeroklubów: krakowskiego, wrocławskiego, stalowowolskiego, częstochowskiego, podhalańskiego, nowotarskiego, bielsko-bialskiego, dolnośląskiego, radomskiego, pomorskiego, poznańskiego i Ziemi Lubuskiej, a także z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, kształcącej studentów w zakresie specjalności lotniczych i umożliwiającej uzyskanie licencji zawodowego pilota samolotowego i pilotka ze Szwajcarii.
Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki jest najstarszą na świecie nadal rozgrywaną imprezą sportu samolotowego. Pierwsze zawody odbyły się w 1929, czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Zawody upamiętniają wybitnego polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challenge’u w 1932 i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirkę. Zawody są zaliczane do rankingu Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym.
Samolotowe Mistrzostwa Polski rozgrywane były w Aeroklubie Krakowskim już po raz piąty, wcześniej odbywały się w latach: 1960, 1967, 1978 i 2010.
Tegoroczną imprezę dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.