Raytheon i jego niemiecki partner RAM-Systems w ciągu niemal 50 lat trwania programu Rolling Airframe Missile dostarczyły 250. okrętowy system przeciwlotniczy Mk 49 RAM. Jego odbiorcą będzie US Navy, która zamówiła go dla nowo budowanego okrętu desantowego-doku typu San Antonio – przyszłego USS Pittsburgh (LPD-31).
Program RAM został zainicjowany w 1976 jako wspólna inicjatywa USA i Niemiec. Pierwszy system obrony bezpośredniej zbudowany w jego ramach wszedł do służby w 1992. Poza US Navy i Deutsche Marine systemy RAM znalazły nabywców w wielu innych państwach, takich jak Egipt, Grecja, Japonia, Republika Korei, Meksyk, Holandia, Arabia Saudyjska, Katar, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Systemy tego typu chronią różne klasy okrętów, od niewielkich korwet po największe amerykańskie lotniskowce. Łącznie RAM trafiły na ponad 165 jednostek pływających, stanowiąc broń ostatniej szansy przed zagrożeniami powietrznymi i małymi jednostkami nawodnymi.
Standardowo system Mk 49 RAM składa się z wyrzutni Mk 144 mieszczącej 21 naprowadzanych radarowo i na podczerwień pocisków RAM o zasięgu ok. 9 km. Istnieje też wersja SeaRAM łącząca mniejszą wyrzutnię 11 pocisków RAM ze stacją radiolokacyjną i optoelektroniką zestawu artyleryjskiego Phalanx. System jest stale rozwijany. Obecnie produkowana jest już trzecia generacja pocisków RAM Block 2. Amerykanie wraz z Niemcami kontynuują ich rozwój i działają na rzecz zwiększenia produkcji (Dodatkowe RAM dla Japonii, 2024-10-20, Pierwsze RAM Block 2B dla niemieckiej marynarki, 2022-11-14).