Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Termobaryczny robot Krampus

Bezzałogowce, Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 23 maja 2025

Ministerstwo obrony Ukrainy zezwoliło na używanie przez siły zbrojne mobilnych, gąsienicowych bezzałogowych pojazdów lądowych Krampus uzbrojonych w granatniki termobaryczne RPW-16. Te opracowane na Ukrainie roboty mogą służyć zarówno do zadań ofensywnych jak i defensywnych.

Uzbrojenie bezzałogowca Krampus stanowi moduł uzbrojenia z zestawem kamer i 4 granatnikami termobarycznymi RPW-16 / Zdjęcie: MO Ukrainy

Jak podają Ukraińcy, robot ma kompaktowe rozmiary i niewielką masę, umożliwiające przewożenie go na samochodach typu pickup, minibus lub na przyczepach. Napęd Krampusa stanowią dwa silniki elektryczne pozwalające na ciche poruszanie się. Baterie zapewniają robotowi zasilanie na kilka godzin nieustannej jazdy lub jeszcze dłuższy czas czuwania. Zastosowana w konstrukcji bezzałogowca trakcja gąsienicowa przekłada się na dobrą dzielność terenową. Kanały sterowania bezprzewodowego robotem mają natomiast pozwalać na bezpieczne operowanie w niskich i wysokich temperaturach i w przypadku opadów atmosferycznych.

Uzbrojenie bezzałogowca Krampus stanowi moduł uzbrojenia z zestawem kamer i 4 granatnikami termobarycznymi RPW-16 produkowanymi przez ukraiński przemysł. Granatnik ma kaliber 93 mm i waży ok. 12 kg. Wystrzeliwane z niego pociski zapewniają siłę rażenia porównywalną z pociskiem artyleryjskim kal. 122 mm, tworząc chmurę z łatwopalnego aerozolu o średnicy 7-8 m. Po 0,2 s chmura ulega zapłonowi w temperaturze do 2500 °C. Zasięg skuteczny granatnika to maksymalnie 600 m (do 1000 m przy zastosowaniu odpowiedniego celownika). Broń tego typu jest skutecznym narzędziem zwalczania siły żywej, rażenia umocnień, budynków i lekko opancerzonych pojazdów.

Ministerstwo obrony Ukrainy podkreśla, że od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji zatwierdziło eksploatację przez wojsko ponad 80 typów lądowych bezzałogowców. Większość z nich to systemy produkcji ukraińskiej. W 2023 było to niespełna 10 systemów, w 2024 było to już ponad 50 systemów, a od początku bieżącego roku ponad 20. Roboty służą Ukraińcom (podobnie jak Rosjanom) do zadań rozpoznawczych, minowania i rozminowania, zadań logistycznych, ewakuacyjnych, patrolowych i wsparcia ogniowego (Rosja testuje roboty, 2024-12-19, Ukraiński robot bojowy Lut, 2023-10-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.