Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Patria zmodernizuje Raumy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 24 czerwca 2010

Wczoraj fiński minister obrony zezwolił marynarce wojennej na podpisanie z Patrią umowy o modernizacji 4 kutrów rakietowych typu Rauma. Koszt programu to 64,7 mln Euro.

</span></span>Jednostki typu Rauma weszły do służby w latach 1990-1992. Wraz z 4 nowoczesnymi kutrami typu Hamina, będą tworzyły trzon sił fińskiej marynarki wojennej, przynajmniej do 2020. Oba typu mają wyporność ok. 250 t i długość ok. 50 m / Zdjęcie: MO Finlandii

Podpisanie umowy planowane jest na 30 czerwca. Uzyskanie wczoraj zgody ministra obrony było ostatnią, administracyjną przeszkodą do finalizacji kontraktu.

Jego szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że zostaną odmłodzone systemy dowodzenia, łączności i rozpoznania jednostek. W prace, jako podwykonawców, zaangażowano Saaba, Western Shipyard Oy i Kongsberg Maritime.

Na razie nie potwierdzono informacji o możliwości wymiany części uzbrojenia. Składa się ono z 6 pocisków przeciwokrętowych RBS-15 Mk3, 40-mm działa Boforsa i 6-prowadnicowej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych Mistral.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o planach wykorzystania rozwiązań z nowoczesnych kutrów typu Hamina, gdzie obok RBS-15 zainstalowano działo Boforsa kalibru 57 mm oraz pociski przeciwlotnicze Umkhonto z RPA. Inne źródła wskazywały na możliwośc wymiany Mistrali na 23-mm sprzężone armaty przeciwlotnicze, wykorzystywane m.in. na okrętach patrolowych typu Kiisla.

Modernizacja kutrów rakietowych typu Rauma zostanie zrealizowana w latach 2010-2013. Do 2014 wszystkie 4 okręty powinny z powrotem znaleźć się w służbie i pozostać w niej przynajmniej do 2020.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.