Według dostępnych informacji 30 maja 2025 podczas ćwiczeń wojskowych Al-Sumoud 2025 Algierska Ludowa Armia Narodowa po raz pierwszy pokazała rosyjski system obrony powietrznej S-400 Triumf podczas operacyjnego rozmieszczenia. Jego komponenty – wyrzutnie rakiet i stacje radiolokacyjne – wykorzystano w różnych scenariuszach ćwiczeń.
Publiczna prezentacja jest potwierdzeniem wcześniej pojawiających się doniesień o tym, że północnoafrykańskie państwo posiada ten typ rosyjskiego uzbrojenia. W szczególności w 2021 publikowano zdjęcia satelitarne i dokumentację z portu, w którym znajdowały się komponenty S-400. Ćwiczenia potwierdziły zarówno istnienie, jak i integrację tych systemów ze strukturą dowodzenia algierskiej sieci obrony powietrznej.
Pozyskanie S-400 Triumf i wprowadzenie do służby liniowej wpisuje się w ramy długoterminowego programu modernizacji obrony powietrznej realizowanego przez Algierię. W latach 2002–2014 Algier wdrożył duży program pozyskiwania nowych rosyjskich systemów obrony powietrznej, tj. S-300PMU-2, Buk-M2, Tor-M2 i Pancir-S1. Stawkę uzupełnił sprzęt pochodzenia chińskiego (HQ-9B) i szwedzkiego (RBS 70).
Wprowadzenie systemu S-400 rozszerza zasięg obrony przestrzeni powietrznej i zdolność do niszczenia nieprzyjacielskich środków napadu powietrznego za pomocą pocisków 40N6E. Dzięki temu będzie można chronić strefy o znaczeniu strategicznym, w tym północny korytarz metropolitalny, obiekty naftowe i gazowe wewnątrz kraju oraz lotniska w pobliżu obszarów przygranicznych.
Gotowy do operacyjnego wykorzystania S-400 Triumf w Algierii może mieć wpływ na regionalną równowagę militarną, szczególnie w Afryce Północnej. Algieria staje się jedynym krajem w Maghrebie z systemem obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Wykorzystanie pocisku 40N6E pozwala Algierii z własnego terytorium na obserwację i potencjalne blokowanie aktywności powietrznej nad częściami Maroka i zachodniej części Morza Śródziemnego. Wprowadzenie S-400 Triumf do służby ma też ważne znaczenie dla rywalizacji i potencjalnej konfrontacji z sąsiednim Marokiem i konieczności zwalczania zagrożeń ze strony grup zbrojnych działających w Sahelu i Libii (Rosyjski Zoopark-1M w Algierii, 2024-11-03).