Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały 7 lipca 2025 z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowę na realizację przewozów lotniczych oraz operacji ewakuacji medycznej (medevac) w ramach unijnego programu rescEU – instrumentu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Union Civil Protection Mechanism, UCPM), stworzonego przez Komisję Europejską w celu zapewnienia szybkiej i skoordynowanej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych – od klęsk żywiołowych po zagrożenia zdrowotne i kryzysy humanitarne.
Instrument rescEU zakłada utworzenie europejskiej rezerwy zasobów, takich jak flota ewakuacyjna, szpitale polowe czy zapasy medyczne, które mogą być uruchamiane, gdy skala zagrożenia przekracza możliwości reagowania państw członkowskich. W odróżnieniu od innych komponentów rescEU, Polska – jako jedyny kraj UE – pełni rolę gospodarza wyspecjalizowanej zdolności lotniczej.
W ramach projektu realizowanego przez RARS na rzecz Komisji Europejskiej Polska zobowiązuje się do utrzymywania w stałej gotowości 3 samolotów: 2 wielozadaniowych (zdolnych do transportu co najmniej 65 osób i/lub 19 t ładunku) i jednego, specjalnie pozyskanego, który będzie przeznaczony do operacji medevac. Samolot medyczny, zapewniany przez PLL LOT, będzie zdolny do transportu minimum 16 pacjentów leżących lub 6 wymagających intensywnej terapii. Loty mogą być prowadzone bez międzylądowań na średnich dystansach – obejmujących terytorium Europy i jej sąsiedztwa.
Zgodnie z umową, narodowy przewoźnik pozostaje w gotowości 24/7 do wykonywania operacji lotniczych zlecanych przez Komisję Europejską. Każda misja medevac będzie koordynowana we współpracy z wyspecjalizowanym Zespołem Koordynacyjnym RARS oraz wskazanym zespołem medycznym.